reklama

Jak odbudowano Gdańsk? Wystawa fotograficzna

Opublikowano:
Autor:

Jak odbudowano Gdańsk? Wystawa fotograficzna  - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Instytucje kulturyW niedzielę (28 maja) otwarto nową wystawę w Zespole Przedbramia. Można na niej podziwiać zdjęcia i materiały przedstawiające Gdańsk w trakcie powojennej odbudowy, ludzi którzy się tego podjęli oraz pamiątki z tamtego okresu.
reklama

W Zespole Przedbramia przy Targu Węglowym otwarto nową wystawę. Od 28 maja można oglądać ekspozycję, która przedstawia trudy i wyzwania z jakimi spotykali się gdańszczanie, kiedy odbudowywali miasto z morza ruin pozostałych po II Wojnie Światowej. 

- Opuszczenie Zespołu Przedbramia, popularnie zwanego Katownią, przez Muzeum Bursztynu w 2021 roku spowodowało, że zaczęliśmy się zastanawiać, o czym chcielibyśmy opowiadać w tym wyjątkowym miejscu. Bardzo często w tych naszych rozmowach pojawiało się zagadnienie odbudowy Gdańska. Największego projektu konserwatorskiego, które zostało zrealizowane tuż po zakończeniu II wojny światowej. Wokół nas odchodzą świadkowie tego wyjątkowego w skali Polski przedsięwzięcia łączącego lokalną wspólnotę. Ich dziedzictwo i pamiątki po nich giną, a kolekcje ulegają rozproszeniu. Z tego względu dzisiaj otwieramy wystawę "Gdańsk piękniejszy niż kiedykolwiek" - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. 

reklama

Dwa hasła, rzucone w 1946 roku przez komunistyczne władze sprawiły, sprawiły, że do Gdańska zjechali ludzie z każdego zakątka przedwojennej Polski. Dwa propagandowe zdania, sprawiły, że ludzie dostrzegli sens w odbudowie naszego miasta, którego centrum zostało zniszczone w 90 procentach. Dzięki wspólnym wysiłkom ludzi udało się odbudować Główne Miasto zgodnie z jego historycznym kształtem, jednocześnie nadając mu nieco nowoczesnego charakteru. 

Właśnie o takich wysiłkach opowiada wystawa. Możena dzięki niej dostrzec dylematy, spory i codzienny trud ludzi: inżynierów, robotników, artystów, a nawet dzieci odgruzowujących ulice.

- Co stanowi o wyjątkowości tego, co stało się w Gdańsku? Jak gdańska odbudowa prezentuje się na tle innych części Polski? Czy decyzja o podjęciu wyzwania stała się fundamentem współczesnej tożsamości gdańszczan? Czy po prawie 80 latach możemy mówić o zakończeniu odbudowy ze zniszczeń II wojny światowej? Ta wystawa jest również przekazem do naszych przyjaciół z Mariupola, Buczy i Bachmutu, że odbudowa po tragedii, jaką jest wojna, jest możliwa - mówi Janusz Marszalec, zastępca Dyrektora Muzeum Gdańska.

reklama

Wystawa obejmuje cztery kondygnacje Wieży Więziennej zabytkowego Zespołu Przedbramia ulicy Długiej. Można na niej zobaczyć nie tylko archiwalne zdjęcia, filmy, czy zachowane rzeźby z tego okresu. Dopełnieniem opowieści są nagrania wspomnień świadków i uczestników odbudowy Gdańska, których można odsłuchać podczas zwiedzania sal wystawowych.

W przyszłym miesiącu dostępna do pobrania będzie specjalnie przygotowana aplikacja z archiwalnymi oraz współczesnymi fotografiami. Wystawę można oglądać od 28 maja do 2 października 2023 roku. Za normalny bilet zapłacimy 15 złotych, a za ulgowy - 10 złotych.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama