W Zespole Przedbramia przy Targu Węglowym otwarto nową wystawę. Od 28 maja można oglądać ekspozycję, która przedstawia trudy i wyzwania z jakimi spotykali się gdańszczanie, kiedy odbudowywali miasto z morza ruin pozostałych po II Wojnie Światowej.
- Opuszczenie Zespołu Przedbramia, popularnie zwanego Katownią, przez Muzeum Bursztynu w 2021 roku spowodowało, że zaczęliśmy się zastanawiać, o czym chcielibyśmy opowiadać w tym wyjątkowym miejscu. Bardzo często w tych naszych rozmowach pojawiało się zagadnienie odbudowy Gdańska. Największego projektu konserwatorskiego, które zostało zrealizowane tuż po zakończeniu II wojny światowej. Wokół nas odchodzą świadkowie tego wyjątkowego w skali Polski przedsięwzięcia łączącego lokalną wspólnotę. Ich dziedzictwo i pamiątki po nich giną, a kolekcje ulegają rozproszeniu. Z tego względu dzisiaj otwieramy wystawę "Gdańsk piękniejszy niż kiedykolwiek" - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.
Dwa hasła, rzucone w 1946 roku przez komunistyczne władze sprawiły, sprawiły, że do Gdańska zjechali ludzie z każdego zakątka przedwojennej Polski. Dwa propagandowe zdania, sprawiły, że ludzie dostrzegli sens w odbudowie naszego miasta, którego centrum zostało zniszczone w 90 procentach. Dzięki wspólnym wysiłkom ludzi udało się odbudować Główne Miasto zgodnie z jego historycznym kształtem, jednocześnie nadając mu nieco nowoczesnego charakteru.
Właśnie o takich wysiłkach opowiada wystawa. Możena dzięki niej dostrzec dylematy, spory i codzienny trud ludzi: inżynierów, robotników, artystów, a nawet dzieci odgruzowujących ulice.
- Co stanowi o wyjątkowości tego, co stało się w Gdańsku? Jak gdańska odbudowa prezentuje się na tle innych części Polski? Czy decyzja o podjęciu wyzwania stała się fundamentem współczesnej tożsamości gdańszczan? Czy po prawie 80 latach możemy mówić o zakończeniu odbudowy ze zniszczeń II wojny światowej? Ta wystawa jest również przekazem do naszych przyjaciół z Mariupola, Buczy i Bachmutu, że odbudowa po tragedii, jaką jest wojna, jest możliwa - mówi Janusz Marszalec, zastępca Dyrektora Muzeum Gdańska.
Wystawa obejmuje cztery kondygnacje Wieży Więziennej zabytkowego Zespołu Przedbramia ulicy Długiej. Można na niej zobaczyć nie tylko archiwalne zdjęcia, filmy, czy zachowane rzeźby z tego okresu. Dopełnieniem opowieści są nagrania wspomnień świadków i uczestników odbudowy Gdańska, których można odsłuchać podczas zwiedzania sal wystawowych.
W przyszłym miesiącu dostępna do pobrania będzie specjalnie przygotowana aplikacja z archiwalnymi oraz współczesnymi fotografiami. Wystawę można oglądać od 28 maja do 2 października 2023 roku. Za normalny bilet zapłacimy 15 złotych, a za ulgowy - 10 złotych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.