„Wolę o tym nie mówić”. Tożsamość gdańszczan a powojenna rzeczywistość
Wystawa zaprezentowana zostanie w Galerii Palowej w Ratuszu Głównego Miasta. Wystawa jest poświęcona losom mieszkańców Wolnego Miasta Gdańska, którzy po wojnie pozostali w mieście.
- To opowieść o doświadczeniu zwykłych gdańszczan, zarówno Polaków, Kaszubów jak i Niemców. Motywem przewodnim jest pamięć o ich losach – ta obowiązująca, kanoniczna i ta czasem nieznana, lokalna lub po prostu bardzo trudna do akceptacji - mówi Alicja Bittner z Muzeum Gdańska.
Chcąc je oddać choć w pewnym stopniu kuratorzy wystawy zaprosili do współpracy artystów, którzy nadali opowieści formę łączącą dokumenty, eksponaty, w tym rodzinne pamiątki i różne odsłony sztuki współczesnej. Ekspozycja będzie prezentowana od 2 września do 7 maja 2023 r.
„Gedania i nie tylko. Polski sport w międzywojennym Gdańsku”
Druga wystawa będzie prezentowana od 15 września w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku.
- Wśród licznych aktywności Polaków żyjących w Wolnym Mieście Gdańsku ważne miejsce zajmowała działalność sportowa. Przynależność do polskich klubów czy stowarzyszeń nie tylko umożliwiała rozwijanie sprawności fizycznej, lecz także wzmacniała ducha narodowego i pomagała w pielęgnowaniu mowy ojczystej - mówi Alicja Bittner.
Wystawa przygotowana z okazji 100-lecia Klubu Sportowego Gedania, opowiada nie tylko o pionierskim okresie polskiego sportu w Gdańsku, ale też o heroizmie działaczy i sportowców w czasie II wojny światowej oraz pierwszych latach po jej zakończeniu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.