reklama

Ruszyło gdańskie święto teatru. Na inaugurację Andrzej Seweryn [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Imprezy Gdańsk na najbliższe kilka dni staje się stolicą teatru. Ruszyła kolejna edycja Festiwalu Szekspirowskiego pod hasłem "Cudowna jest głupota tego świata". Do naszego miasta zjadą się artyści z całej Europy, aby zaprezentować swoje interpretacje dzieł Shakespeare'a. Festiwal otworzył esej aktorski Andrzeja Seweryna.
reklama

Wczoraj, 26 lipca rozpoczęła się 27. edycja międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego. Przez najbliższe 10 dni Gdańsk zostanie opanowany przez aktorów, reżyserów oraz wielbicieli teatru. Na deskach GTS-u będzie można zobaczyć spektakle z Hiszpanii, Belgii, Francji, Wielkiej Brytanii czy Polski. 

Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem: "Cudowna jest głupota tego świata", które zaczerpnięte jest z legendarnej tragedii Williama Shakespeare'a "Król Lear". Motto ma nawiązywać do obecnej sytuacji na świecie: trwającej wojny, konfliktów zbrojnych czy katastrofy gospodarczej i klimatycznej.

- Przygotowania do 27. międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego toczyły się w cieniu wojny w Ukrainie, która nie zdążyła zagościć na teatralnych scenach w minionej edycji Festiwalu. Tym razem w tle mamy nie tylko konflikt zbrojny, ale też krwawe protesty w Iranie, piłkarski mundial okupiony cierpieniem tysięcy niewinnych ludzi i kneblowaniem ust sportowcom walczącym o prawa człowieka i coraz trudniejsze do życia czasy dla całej Europy, w której inflacja przyspieszyła w sposób nieznany od 1989 r. - czytamy w komunikacie organizatorów.

Spektakle, które w ciągu najbliższych dni będziemy mogli obejrzeć, mają być komentarzem do wymienionych zagadnień i problemów.

- Nasze propozycje to wynik wielu dyskusji, kompromisów – od tych merytorycznych, po finansowe. Pokażemy Wam w tym roku ostatnią produkcję legendarnego Petera Brooka, koprodukcję naszego teatru ze światową gwiazdą – Needcompany z Belgii, a także inną światową gwiazdę, tym razem z Wielkiej Brytanii – Charlotte Rampling. Będzie „Hamlet” w wersji flamenco, prosto z Sevilli i dwa inspirowane Szekspirem monodramy w wersji stand-upowej z Wielkiej Brytanii - stwierdziła na inauguracji Agata Grenda, dyrektorka GTS.

Jak co roku, w ramach festiwalu odbędą się trzy konkursy: o Złotego Yoricka, SzekspirOFF oraz o Nowego Yoricka. W pierwszym weźmie udział pięć polskich szekspirowych produkcji, które przygotują swoje pogłębione interpretacje twórczości angielskiego dramaturga.

O drugą statuetkę rywalizują nowe, niezależne produkcje przygotowane przez artystów i zespoły pozainstytucjonalne, których w tym roku jury wyróżniło pięć. Konkurs o Nowego Yoricka natomiast jest skierowany do młodych, debiutujących artystów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę zawodową. O tytuł w tym roku zawalczą trzy prezentacje.

Na inaugurację Andrzej Seweryn

27. edycję festiwalu otworzył monodram Andrzeja Seweryna, w którym wcielił się w rolę Króla Leara. Za reżyserię spektaklu odpowiadał Janusz Opryński. Wspólnie przygotowali wstrząsającą kreację zagubionego człowieka. Seweryn wystąpił sam, w otoczeniu jedynie rekwizytów, co nadało więcej autentyczności postaci Leara. 

Występ jak najbardziej przypadł do gustu zebranej publiczności, która skwitowała go gromkimi brawami. Aktor z rąk dyrektorki Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego odebrał specjalną statuetkę Grand Yoricka w ramach podziękowania za całokształt twórczości i wsparcie prof. Limona w odbudowie teatru elżbietańskiego w Gdańsku.

Oprócz eseju aktorskiego Seweryna, widzowie na Scenie Malarnia w Teatrze Wybrzeże mogli ujrzeć pierwszy spektakl rywalizujący w konkursie Złotego Yoricka. "How Beauteous Mankind is" to sztuka inspirowana szekspirowską "Burzą" będąca połączeniem teatru, tańca, wideo oraz muzyki w multimedialnej formie.

Za reżyserię odpowiadają Sławek Krawczyński oraz Anna Godowska z projektu artystycznego "Święto Snów". Spektakl rok temu również był wystawiany w ramach festiwalu, natomiast wtedy walczył w konkursie SzekspirOFF.

Dzisiaj, 27 lipca zaprezentowane zostaną trzy sztuki. W ramach SzekspirOFF'a widzowie będą mogli zobaczyć "Błazen" w reżyserii Macieja Gorczyńskiego oraz "CyberWill" w wykonaniu Zuzanny Kasprzyk, Andrzeja Molendy i Pawła Grala. Na deskach Opery Bałtyckiej wystąpi Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie ze swoją interpretacją "Romea i Julii", która rywalizuje o statuetkę Złotego Yoricka.

Pełen program festiwalu oraz bilety na wydarzenie są dostępne na stronie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama