reklama

Wyjątkowe odkrycie w Gdańsku. Najstarszy drewniany kościół w Polsce i płyta nagrobna rycerza

Opublikowano:
Autor:

Wyjątkowe odkrycie w Gdańsku. Najstarszy drewniany kościół w Polsce i płyta nagrobna rycerza - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
29
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Historia Gdańsk odsłania swoje średniowieczne tajemnice. Najstarszy kościół i pochówek rycerza odkryte na terenie dawnego grodu.
reklama

Na terenie dawnego średniowiecznego grodu archeolodzy dokonują odkryć, które już teraz nazywane są jednymi z najważniejszych znalezisk archeologicznych ostatnich lat w Polsce. Od trzech sezonów badania prowadzi zespół pod kierownictwem Sylwii Kurzyńskiej i Moniki Kasprzak z pracowni Archeo Scan. Przez ten czas udało się już dokonać wielu niesamowitych odkryć.

reklama

Prowadzimy już trzeci sezon badawczy. Są to prace archeologiczne przedinwestycyjne ratownicze. Jesteśmy na terenie średniowiecznego grodu gdańskiego i jednocześnie na obszarze cmentarzyska i kościoła datowanego na XII wiek. Daty z badań dendrochronologicznych wskazują na 1040 rok — mówiła w rozmowie z Pulsem Gdańska Sylwia Kurzyńska.

Najstarszy kościół w Polsce odkryty w Gdańsku

W trakcie prac archeolodzy odkryli drewniany kościół o wyjątkowym znaczeniu historycznym. Jego konstrukcja w kształcie krzyża greckiego wskazuje na wcześniejsze tradycje architektoniczne, a miejsce, w którym został znaleziony, łączy się z późniejszymi dziejami Gdańska.

reklama

Odkryliśmy zabudowę grodu, czyli chałupy. Do tego sieć drogową, całą sieć traktów. Napotkaliśmy na ten drewniany kościół, który z pewnością jest większą sensacją niż rycerz. Kościół jest drewniany na planie krzyża greckiego. Jest to najstarszy kościół w Gdańsku, pierwszy kościół Mariacki i najstarszy drewniany kościół w Polsce — dodaje Kurzyńska.

Nagrobek ważnego rycerza wydobyty

Tuż obok, pod warstwą ziemi zaledwie pół metra pod powierzchnią, archeolodzy odnaleźli również kamienną płytę nagrobną z końca XIII wieku z wizerunkiem rycerza. Rzeźba przedstawia postać z tarczą, mieczem i kolczugą, a jej znakomite wykonanie sugeruje, że spoczywająca pod nią osoba miała wysoką pozycję społeczną. Co więcej, rycerz został pochowany najprawdopodobniej tuż przy ołtarzu wspomnianego, najstarszego gdańskiego kościoła.

reklama

Płyta nagrobna została znaleziona w czerwcu, a jej wydobycie miało miejsce we wtorek, 8 lipca. Było to wyjątkowo ryzykowne, ponieważ wapień, z którego ją wykonano, jest materiałem kruchym i podatnym na utlenianie. Na szczęście operacja zakończyła się sukcesem.

Chałupy, sieć drogowa i drobna ceramika

Znaleziska nie kończą się jednak na kościele i rycerzu. Zespół badaczy odkrył również sieć ulic grodowych, chałupy, fragmenty ceramiki, zabytki drewniane, metalowe, szczątki zwierzęce, a nawet tzw. ofiary zakładzinowe.

Mamy ponad 250 pochówków. Jeżeli chodzi o zabudowę mieszkalną na obszarze grodu, to znaleźliśmy fragmenty ceramiki, zabytki drewniane, metalowe, szczątki zwierzęce oraz ofiary zakładzinowe w aktach i również w chałupach — podsumowuje archeolożka.

reklama

Co dalej z kościołem?

W miejscu znaleziska, według planów, miała powstać restauracja. Teraz dalszy los terenu i kościoła zależy od decyzji konserwatora zabytków.

Sąsiadujemy ze Spichlerzem na skrzyżowaniu ulicy Sukienniczej i Grodzkiej. Aktualnie trwają prace remontowe w spichlerzu i jest on zabezpieczony. Jednocześnie prowadzimy wewnątrz badania archeologiczne, a po ich zakończeniu będzie prowadzona dalsza konserwacja. W planach jest, żeby powstała restauracja, natomiast na pozostałym obszarze zostanie zachowany podział percepcyjny historyczny i będzie odtworzona nowożytna zabudowa — zaznacza archeolożka.

Już pod koniec lipca, specjalna komisja powołana przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Dariusza Chmielewskiego, ma ocenić, czy drewniany kościół zostanie poddany konserwacji i wyeksponowany publicznie. Możliwe, że to unikalne znalezisko stanie się jedną z nowych atrakcji turystycznych Gdańska. Wszystko to zależy jednak od opinii wydanej przez konserwatora

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo