Ofiarami Grudnia '70 byli głównie młodzi mężczyźni. Nie wszyscy, którzy zginęli, brali aktywny udział w protestach. Część osób zginęła zupełnie przypadkowo. Wszystkich upamiętniono specjalnymi tablicami zamontowanymi tam, gdzie ludzie stracili swoje życie.
Każda z tablic zawiera informację o tym, kto został zabity w danym miejscu, ile miał lat oraz dokładną datę śmierci. Wspomniana treść widnieje zarówno w język polskim, jak i angielskim.
Płyty pojawiły się w następujących lokalizacjach i upamiętniają następujące osoby:
- Róg ulic Nowe Ogrody i 3 Maja - Józef Widerlik, lat 24, stolarz okrętowy ze Stoczni Gdańskiej;
- Wiadukt nad torami kolejowymi na ul. Hucisko - Bogdan Sypka, lat 20, student Wyższej Szkoły Rolniczej w Szczecinie;
- Garncarska 29 - Kazimierz Zastawny, lat 24, ślusarz w Fabryce Urządzeń Okrętowych Techmet w Pruszczu Gdańskim;
- Podwale Grodzkie 4 - Waldemar Rebnin, lat 26, kierowca w Wojewódzkiej Kolumnie Transportu Sanitarnego w Gdańsku;
- Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej - Jerzy Matelski, lat 27, dźwigowy w Stoczni Gdańskiej i Stefan Mosiewicz, lat 22, malarz z Wydziału W1 Stoczni Gdańskiej;
- Okolice Pomnika Kindertransporterów - Kazimierz Stojecki, lat 58, pracownik transportu z Wydziału T2 Stoczni Gdańskiej (odsłonięcie po zakończeniu remontu dworca Gdańsk Gł.);
- Okolice pomiędzy budynkami PKP a wjazdem na Błędnik - Andrzej Perzyński, lat 19, malarz konserwator w Stoczni Gdańskiej (odsłonięcie po zakończeniu remontu dworca Gdańsk Gł.).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.