W uroczystości odsłonięcia pomnika na Cmentarzu Łostowickim udział wzięli żołnierze, prezydent Gdańska oraz przedstawiciele ambasad i konsulatów. Modlitwę za zmarłych odprawił ks. Zbigniew Zieliński, biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej.
Jak podkreślała w przemowie prezydent Gdańska, lista miejsc kaźni jest długa.
- Victoriaschule, Stutthof, Piaśnica, Lasy Szpęgawskie, Hopowskie i Mestwinowskie koło Kościerzyny. Te i inny miejsca były w latach 1939-1945 stacjami męczeńskiej śmierci dziesiątek tysięcy Polaków, przedstawicieli Polonii gdańskiej, Kaszubów i Pomorzan. Ci ludzie mieli swoje życia, swoje radości i smutki, plany i marzenia, swoje miłości. I w jednej chwili wszystko to stracili. Wraz z życiem. Zdecydowana większość z nich nie była żołnierzami. Walka, śmierć nie była wpisana w ich powinność. A jednak zginęli – mówiła podczas uroczystości Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Pomnik usytuowano w 68. kwaterze Cmentarza Łostowickiego, kawałek za pomnikiem Ponarskim. Na mierzącym ponad dwa metry głazie znajduje się napis:
Pamięci Polonii Gdańskiej, Kaszubów i Pomorzan /Walczących o Niepodległą oraz ginących w miejscach kaźni i na polach bitew / W latach 1939-1945 / Mieszkanki i Mieszkańcy Gdańska i Pomorza
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.