reklama

Lech Wałęsa obchodzi swoje 80. urodziny [BIOGRAFIA]

Opublikowano:
Autor:

Lech Wałęsa obchodzi swoje 80. urodziny [BIOGRAFIA]  - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia Lech Wałęsa, czyli legenda "Solidarności", jej pierwszy przewodniczący, laureat nagrody Nobla oraz pierwszy prezydent RP wybrany w wyborach powszechnych skończył 80 lat. Przedstawiamy jego biografię
reklama

Dzieciństwo i lata młodości

Lech Wałęsa urodził się 29 września 1943 roku w Popowie (województwo kujawsko-pomorskie) i był czwartym dzieckiem w ubogiej rodzinie. W 1961 roku ukończył klasę mechanizacji rolnictwa w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Lipnie. Był członkiem Związku Młodzieży Socjalistycznej, Związku Młodzieży Wiejskiej oraz Ligi Przyjaciół Żołnierza.

Od 1961 do 1967 roku pracował w Państwowym Ośrodku Maszynowym w Łochocinie, gdzie zajmował się pracą jako elektryk i konserwator. W 1963 roku rozpoczął dwuletnią służbę wojskową. Ukończył również Szkołę Podoficerów i Młodszych Specjalistów Wojsk Łączności w Świeciu, co zaowocowało uzyskaniem tytułu kaprala. Stacjonował w jednostce wojskowej w Koszalinie. W czerwcu 1967 roku rozpoczął pracę w Stoczni Gdańskiej, która wówczas nosiła imię Lenina, pełniąc funkcję elektryka okrętowego.

Początki strajków

W grudniu 1970 roku Lech Wałęsa odegrał ważną rolę w trakcie strajku, który wybuchł w Stoczni Gdańskiej. Został zaproszony do przywództwa protestu, którego inicjatorami byli Jerzy Borowczak, Bogdan Borusewicz, Bogdan Felski i Ludwik Prądziński. Wtedy dołączył też do komitetu strajkowego. W 1971 roku został z kolei członkiem rady oddziałowej związków zawodowych pracowników metalowców i objął stanowisko społecznego inspektora pracy. Jednak po roku zdecydował się na rezygnację z tej funkcji.

Razem z innymi pracownikami Stoczni Gdańskiej uczestniczył w rozmowach z Edwardem Gierkiem. Z powodu otwartej krytyki koncesjonowanych organizacji związkowych Lech Wałęsa został zwolniony z pracy w 1976 roku i podjął zatrudnienie w firmie ZREMB. W tym samym roku dołączył do redakcji czasopisma „Robotnik Wybrzeża”. W 1979 roku został ponownie zwolniony z pracy z powodu naruszenia obowiązków pracowniczych oraz krytyki związków zawodowych. Następnie podjął zatrudnienie w Zakładzie Robót Elektrycznych Elektromontaż, z którego również został wyrzucony przez udział w manifestacjach.

Narodziny "Solidarności" i prezydentura

Po wybuchu strajku w Stoczni Gdańskiej (1980 r.) stanął na czele komitetu strajkowego, a 15 sierpnia 1980 roku został przewodniczącym Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, który przygotował słynne 21 postulatów. 

31 sierpnia 1980 roku podpisał porozumienia sierpniowe z delegacją rządową, a 17 września 1980 roku objął przewodnictwo nad Krajową Komisją Porozumiewawczą, której celem było koordynowanie ogólnokrajowego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Wałęsa w 1981 roku został okrzyknięty Człowiekiem Roku tygodnika "Time".

W 1983 ogłoszono, że za jego działania zostanie mu przyznana Pokojowa Nagroda Nobla. Niestety ze względu na strach przed tym, że władza utrudni mu powrót do kraju, nagrodę odebrała jego żona Danuta oraz ich syn. 

W 1988 po raz kolejny wziął udział w strajku, który odbył się na terenie stoczni. Wałęsa współtworzył również porozumienia Okrągłego Stołu na temat, których rozmowy z rządem toczyły się od 6 lutego do 5 kwietnia 1989 roku. Doprowadziły one do zmiany konstytucji oraz przeprowadzenia częściowo wolnych wyborów parlamentarnych. 22 grudnia zwycięstwo w wyborach prezydenckich pozwoliło mu objąć stanowisko Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama