reklama

Dworzec Gdańsk Główny zyskał patrona. Kim był Mieczysław Jałowiecki?

Opublikowano:
Autor:

Dworzec Gdańsk Główny zyskał patrona. Kim był Mieczysław Jałowiecki? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia Mieczysław Jałowiecki, autor operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte, został patronem dworca Gdańsk Główny.
reklama

Od wtorku, 5 grudnia dworzec Gdańsk Główny nosi imię Mieczysława Jałowieckiego. Patron dworca to polski ziemianin, agronom i dyplomata. W latach 1919-1920 był generalnym delegatem Ministerstwa Aprowizacji oraz przedstawicielem rządu polskiego w Gdańsku. Do jego zadań należało m.in. przyjmowanie w porcie gdańskim statków z amerykańską pomocą żywnościową oraz organizacja biura paszportowego wydającego wizy do Polski.

Natomiast nieoficjalną misją Jałowieckiego był wykup nieruchomości na terenie Gdańska w celu wzmocnienia pozycji Polski w tym mieście. Dzięki jego działaniom liczne tereny w różnych częściach Gdańska zostały nabyte przez Polaków i spółki z polskim kapitałem. Najbardziej spektakularnym zadaniem Mieczysława Jałowieckiego było opracowanie i przeprowadzenie operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte.

– Z pełnym przekonaniem możemy powiedzieć, że dworzec Gdańsk Główny jest jednym z najpiękniejszych obiektów kolejowych w Polsce, a może nawet w Europie. Dziś ten wyjątkowy dworzec otrzymał równie wyjątkowego patrona, szczególnie zasłużonego dla stolicy Pomorza i niepodległej Polski, w osobie Mieczysława Jałowieckiego, zajmującego ważne miejsce w historii naszej Ojczyzny, którego postawa może czy wręcz powinna stanowić punkt odniesienia dla osób zaangażowanych w działalność publiczną. Pamięć o bohaterach naszej Ojczyzny to ważne zadanie dla wszystkich rodaków. Jestem dumny z tego, że kolejny obiekt dołącza do ważnej listy polskich dworców kolejowych i będzie nosił imię tak zasłużonego Polaka – mówi dr Rafał Zgorzelski, członek zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A.

Gdański dworzec jest szesnastym dworce w Polsce, który ma swojego patrona. PKP wybierając patronów bierze pod uwagę życiorysy, zakresy zaangażowania czy zasługi dla niepodległej Polski w jej ponad tysiącletniej historii.

Pamiątkową tablicę poświęconą patronowi umieszczono na elewacji dworca.

[news:1462014]

[news:1342615]

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama