Oddany został do użytku drugi budynek w ramach programu rewitalizacji Biskupiej Górki. Kamienica przy ulicy Biskupiej 17 przeszła gruntowny remont i jest gotowa na przyjęcie nowych mieszkańców. W środku znajduje się łącznie pięć lokali komunalnych zarządzanych przez Gdańskie Nieruchomości.
W budynku wykonane zostały prace izolacyjne, konstrukcyjne, instalacyjne oraz wykończeniowe. Każdy lokal ma teraz swoją wyodrębnioną łazienkę. Poprzednio znajdowała się jedna na każdym piętrze. Powierzchnie mieszkań to przedział między 40, a 70 m2. Do każdego z nich przynależy komórka lokatorska o pow. ok. 2 m2. Zagospodarowane zostało również patio z tyłu kamienicy.
- Rewitalizacja obiektów na Biskupiej Górce wymaga od nas niesamowitej precyzji z uwagi na zabytkowy charakter budynków. Kamienica przy Biskupiej 17 pochodzi z końca XIX wieku. W oparciu o program prac konserwatorskich odrestaurowaliśmy oraz odtworzyliśmy wiele detali architektonicznych. Są to między innymi: elementy schodów, niektóre z drzwi, czy elementy dekoracyjne, takie jak np. lastryko na klatce schodowej – mówi Ziemowit Borowczak, dyrektor Gdańskich Nieruchomości.
13 kamienic do remontu
Biskupia 17 to druga zakończona inwestycja rewitalizacyjna Gdańskich Nieruchomości na terenie Biskupiej Górki i Starego Chełmu. Poprzednio oddano do użytku kamienicę przy ulicy Salwatora 7. Łącznie remont ma przejść 13 takich budynków. Pozostałe znajdują się pod adresami:
- ul. Biskupia 8A, 11, 27,
- ul. Na Stoku 12B, 15, 23, 25, 35, 39 i 40,
- ul. Rogaczewskiego 45.
- Roboty prowadzone są kompleksowo - elewacje wraz z elementami sztukatorskimi remontowane są zgodnie z opracowanym programem prac konserwatorskich. We wszystkich budynkach wymieniona zostanie stolarka okienna z uwzględnieniem pierwotnych podziałów. Prace obejmują także części wspólne budynków: klatki schodowe, niezbędne instalacje, piwnice i strychy, a także poszczególne lokale mieszkalne - dodaje Borowczak.
Remont kamienicy przy Biskupiej 17 kosztował ponad 4 miliony złotych, co zostało sfinansowane ze wsparcia unijnego oraz Funduszy Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego. Całkowity koszt projektu rewitalizacji ma wynieść prawie 60 milionów złotych.
[news:1454044]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.