Ostatni miesiąc w całej Polsce stoi nie tylko pod znakiem pandemii COVID-19, ale także suszy. W kwietniu w Gdańsku opady były znikome. Wzrasta ryzyko, że po długiej suszy przyjdą w końcu bardzo gwałtowne opady. Czy miasto jest na to gotowe?
Kwiecień w Gdańsku był naprawdę suchy. Opady w różnych miejscach Gdańska wyniosły w tym miesiącu od 0 mm do 3 mm. Średnia opadów dla naszego miasta w kwietniu do około 22 mm. Władze Gdańska spodziewają się, że susza prędzej czy później może zakończyć się bardzo gwałtownymi opadami.
- Nawalne opady nawiedzają nasze miasto od maja do lipca każdego roku. W zeszłym tygodniu zebrał się miejski zespół zarządzania kryzysowego. Rozmawialiśmy ze wszystkimi służbami odnośnie przygotowania naszego miasta na wystąpienie deszczów nawalnych, a także na sytuację, z którą się mierzymy od wielu tygodni jaką jest stan suszy. – informuje Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska.
11 miejsc szczególnie narażonych
Według obserwacji naszego klimatu po okresie suszy następują bardzo gwałtowne opady deszczu. W połączeniu z wyschniętą glebą często prowadzą one do lokalnych podtopień i powodzi. Gdańsk od kilku lat boryka się z ich skutkami. Większość mieszkańców do dziś pamięta ulewę z lipca 2016 roku, w wyniku której doszło do zalania Galerii Bałtyckiej, a także ubiegłoroczne opady, które zalały i unieruchomiły czasowo kilkanaście tramwajów GAiT.
- Służby zaraportowały, że wyczyszczono 1316 wpustów i 558 studni i 6363 kanały deszczowe. Opracowano także tymczasową organizację ruchu na wypadek wystąpienia nagłych sytuacji związanych ze skutkami złych warunków atmosferycznych – wymienia Piotr Borawski – obserwujemy 11 takich miejsc, gdzie dochodzi do częstych podtopień. Postaramy się szczególnie w tych miejscach postawić na nogi wszystkie służby, by zawsze mogły jak najszybciej reagować na występujące zagrożenia – dodaje.
Miasto w ubiegłym we współpracy rad dzielnic opracowało także punkty gromadzenia worków z piaskiem. Piasek pojawi się w tych miejscach także w tym roku po to, aby mieszkańcy Gdańska mogli z nich korzystać w czasie zagrożenia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.