reklama

Co dalej z Nową Świętokrzyską? Urzędnicy przedstawiają plan działania

Opublikowano:
Autor:

Co dalej z Nową Świętokrzyską? Urzędnicy przedstawiają plan działania - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Inwestycje Nowa Świętokrzyska jest jedną z najbardziej wyczekiwanych inwestycji przez mieszkańców południowych dzielnic Gdańska. Sprawdzamy, na jakim etapie znajduje się przygotowanie do budowy drogi i kiedy można spodziewać się poprawy poruszania się po tej części miasta.
reklama

Górny taras Gdańska rozwija się w bardzo szybkim tempie. Władze miasta z różnym skutkiem starają się dostosowywać infrastrukturę transportową do potrzeb mieszkańców. W ostatnich miesiącach oddano do użytku aleję Pawła Adamowicza wraz z linią tramwajową, a lada moment rozpocznie się budowa tramwaju przez Ujeścisko, wzdłuż Nowej Warszawskiej. Potrzeby inwestycyjne są jednak znacznie większe. Mieszkańcy odleglejszych osiedli również wyczekują z niecierpliwością poprawy warunków podróży. Nadzieją jest budowa ulicy Nowej Świętokrzyskiej, która odciążyłaby wiecznie zakorkowaną ulicę Świętokrzyską. O tej inwestycji mówi się od wielu lat, jednak do tej pory prace budowlane nie rozpoczęły się. 

Projekt jest, środków brak

Pewne istotne kroki w kierunku budowy Nowej Świętokrzyskiej zostały poczynione. Miasto posiada od kilku lat gotową dokumentację projektową. 

- Obecnie posiadamy dokumentację dla zadania pn. „Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego dla budowy ulicy Nowej Świętokrzyskiej w Gdańsku" i przygotowujemy się do złożenia wniosku o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej - informuje w rozmowie z portalem Puls Gdańska Izabela Kozicka-Prus z biura prasowego UM w Gdańsku.

Teoretycznie do rozpoczęcia budowy jest już blisko, jednakże taki stan trwa już od kilku lat. Dokumentacja projektowa była gotowa w 2018 roku. Niestety ogromną przeszkodę stanowi brak środków finansowych. Wiadomo, że inwestycji nie da się już zrealizować ze środków unijnych w ramach bieżącej perspektywy finansowej. Prace można jednak realizować etapami. Właśnie w taki sposób miasto chce doprowadzić do wybudowania Nowej Świętokrzyskiej.

- Jako pierwszy etap do realizacji planowany jest odcinek Drogi Wojewódzkiej nr 221. Będzie to skrzyżowanie od strony Gminy Kolbudy wraz z łącznikiem do ul. Zefira. Na ten cel w Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta zaplanowano środki finansowe. Według obecnych planów etap I powinien zostać zrealizowany do końca 2023r. - tłumaczy Izabela Kozicka-Prus. - Termin wykonania kolejnych odcinków zależy od dostępności środków finansowych i możliwości pozyskania dofinansowania ze środków UE w przyszłej perspektywie finansowej 2021-2027 - dodaje.

Nowa Świętokrzyska ma być dwujezdniową ulicą o dwóch pasach ruchu w każdym kierunku. Droga będzie rozpoczynać się na skrzyżowaniu ul. Świętokrzyskiej z al. Vaclava Havla, obok istniejącej pętli tramwajowej i kończyła na granicy z gminą Kolbudy - w rejonie skrzyżowania ulic: Świętokrzyska, K. Guderskiego, Ateny. Projekt przewiduje powstanie wzdłuż ulicy chodników oraz ścieżki rowerowej. Pierwotnie wzdłuż drogi planowano wybudowanie linii tramwajowej, jednak ostatecznie zdecydowano się na inne rozwiązanie. 

- Na Nowej Świętokrzyskiej zaprojektowano buspasy. Przystanki transportu zbiorowego zaprojektowano w lokalizacjach zbliżonych do obecnych. Odległości między nimi są typowe dla terenów miejskich, co około 400-500 metrów. Czas przejazdu w dużej mierze zależeć będą od programów sygnalizacji świetlej i liczby innych uczestników ruchu uprawnionych do korzystania z buspasa - tłumaczy Izabela Kozicka - Prus.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama