reklama

Złota Kamienica w Gdańsku sprzedana? Rekordowa oferta za słynny zabytek

Opublikowano:
Autor:

Złota Kamienica w Gdańsku sprzedana? Rekordowa oferta za słynny zabytek - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Biznes Nikt nie spodziewał się takiego obrotu spraw. Uniwersytet Morski w Gdyni wystawił na sprzedaż jedną z najcenniejszych pereł gdańskiej architektury – Złotą Kamienicę przy Długim Targu. Choć przetarg przyciągnął zaledwie jednego chętnego, to właśnie on rzucił na stół kwotę, która zszokowała wszystkich: ponad 60 milionów złotych. To ponad trzykrotnie więcej niż zakładano. Czy kultowy zabytek zmieni właściciela?
reklama

Rekordowa cena za Złotą Kamienicę w Gdańsku

16 czerwca 2025 roku odbył się przetarg na sprzedaż Złotej Kamienicy przy ul. Długi Targ 41/42 w Gdańsku – jednej z najpiękniejszych i najbardziej rozpoznawalnych kamienic w Polsce. Budynek, będący własnością Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, przyciągnął tylko jednego oferenta. Mimo to cena zaproponowana za ten XVII-wieczny zabytek zszokowała wszystkich: 60 mln zł. To ponad trzykrotnie więcej niż cena wywoławcza, która wynosiła ponad 19 mln zł.

Dlaczego Złota Kamienica została wystawiona na sprzedaż?

Złota Kamienica od lat 50. XX wieku pełniła funkcję siedziby Instytutu Morskiego. Uczelnia zdecydowała się na sprzedaż nieruchomości z powodu planów rozwoju – m.in. budowy nowego statku szkolnego, który miałby zastąpić legendarny „Dar Pomorza”. Choć przetarg już się odbył, do finalizacji transakcji jeszcze nie doszło. Zgodnie z obowiązującym prawem, zgodę musi wyrazić Prokuratoria Generalna RP, która reprezentuje interesy Skarbu Państwa.

reklama

Złota Kamienica – perła renesansowej architektury Gdańska

Złota Kamienica, wzniesiona w latach 1609–1617, uznawana jest za architektoniczną perłę Głównego Miasta Gdańska. Jej projektantem był Abraham van den Blocke, autor m.in. fasady Dworu Artusa, Fontanny Neptuna i Złotej Bramy. Fundatorem budynku był burmistrz i kupiec Johann Speymann – mecenas sztuki i znana postać Gdańska XVII wieku.

Charakterystyczna fasada kamienicy, ozdobiona płaskorzeźbami, złoceniami, scenami batalistycznymi oraz figurami alegorycznymi, przyciąga turystów z całego świata. Widnieją na niej łacińskie inskrypcje: „Cnotę kochaj, to cię uszczęśliwi...” oraz „Czyń słusznie, nikogo się nie lękaj”. Na szczycie budynku znajduje się figura Fortuny, symbolizująca zmienność losu.

reklama

Co dalej ze Złotą Kamienicą? Decyzja w rękach urzędników

Chociaż oferta robi ogromne wrażenie, sprzedaż nie została jeszcze oficjalnie zatwierdzona. Głos należy do Prokuratorii Generalnej, a także – potencjalnie – do miasta Gdańska, które posiada prawo pierwokupu zabytkowych nieruchomości. Władze Gdańska na razie nie komentują, czy skorzystają z tej możliwości.

Kupno Złotej Kamienicy wiąże się z określonymi ograniczeniami – budynek jest objęty ochroną konserwatorską, a wszelkie zmiany w jego strukturze muszą być zgodne z wytycznymi. Oznacza to, że nowy właściciel nie będzie mógł dowolnie przebudowywać obiektu.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo