reklama

Wystawa z prawdziwych ludzkich ciał zawitała do Gdańska. Zobacz jak wygląda

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Zdrowie Wystawa Body Worlds zawitała do Gdańska. Odbiła się echem na całym świecie, ponieważ prezentowane na niej eksponaty to prawdziwe ludzkie ciała. Jej celem jest przedstawienie wpływu różnych czynników na ludzki organizm.
reklama

Kontrowersyjna wystawa Body Worlds powróciła do Gdańska po 5 latach. Jest to jedna z najliczniej odwiedzanych wystaw na całym świecie. Łącznie zobaczyło ją ponad 50 milionów osób. Zdecydowanie wyróżnia się ona na tle wystaw o podobnej tematyce, ponieważ prezentowane na niej eksponaty to prawdziwe ludzkie ciała, które zostały przygotowane w specjalny sposób, tak aby dalej się nie rozkładały.

Po raz pierwszy wystawa odwiedziła Gdańsk w 2019 roku. Wtedy odwiedzający mieli okazję do zobaczenia cyklu „The Cycle of Life”, który przedstawiał zmiany zachodzące w organizmie człowieka od momentu poczęcia aż do starości. Teraz jest szansa na zwiedzenie cyklu „Vital”. Przedstawia on zmiany, które zachodzą w organizmie pod wpływem różnych czynników.

Na podstawie 160 przygotowanych eksponatów obserwatorzy mogą zobaczyć jak wygląda wylew krwi do mózgu, płuca osoby palącej oraz jaki kształt przybierają poszczególne elementy naszego ciała podczas ruchu.

Wystawa ma inspirować ludzi do dbania o siebie poprzez prowadzenie zdrowego stylu życia. 

Jak przygotowywane są ciała? 

Metoda konserwacji ciał, która została wykorzystana w stosunku do tych, które znajdują się na wystawie nazywa się plastynacją. W 1977 roku na Uniwersytecie w Heidelbergu wynalazł ją lekarz i anatom dr. Gunther von Hagens. Udoskonalał ją przez wiele lat, a pierwszy raz pokazał ją światu w Narodowym Muzeum w Tokio w 1995 roku. Choć początkowo miała służyć tylko środowisku naukowemu, to po odniesionym w Tokio sukcesie służy również edukowaniu społeczeństwa.

W pierwszym etapie plastynacji do ciała poprzez tętnice zostaje wprowadzona formalina. Ma ona zabić wszystkie bakterie i zatrzymać dalszy rozkład tkanek. Usuwane są również skóra oraz tkanka łączna i tłuszczowa. W kolejnym etapie usuwane są z ciała woda oraz tłuszcze, poprzez umieszczenie go w acetonie.  Następnie jest on wymieniany na tworzywo sztuczne np. kauczuk. Robi się to umieszczając zwłoki w warunkach próżni, dzięki czemu tworzywo może zostać wchłonięte przez nawet najmniejszą komórkę ciała. W kolejnym etapie ciału nadaje się odpowiedni kształt oraz jest ono utwardzane. Wykorzystuje się do tego gaz, światło lub wysoką temperaturę. Cały ten proces wymaga około 1 500 godzin pracy i trwa około roku. 

Wystawę można oglądać w AmberExpo do 11 marca 2024 roku. Cena biletu normalnego wynosi 69 złotych, a ulgowego 58,50 zł. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama