Od 1 października 2025 roku ratownicy medyczni z Gdańska będą stacjonować na terenie Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy. To ważny krok w kierunku poprawy dostępności do pomocy medycznej w północno-zachodniej części miasta, szczególnie na terenie dzielnicy Matarnia i jej okolic. Nowa lokalizacja ma kluczowe znaczenie logistyczne, ze względu na bliskość obwodnicy i rozwijającej się infrastruktury miejskiej, pozwoli na szybszą reakcję w sytuacjach nagłych.
Jak poinformował podczas konferencji prasowej Wiktor Tyburski, dyrektor Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gdańsku, decyzja o przeniesieniu zespołu z dotychczasowej lokalizacji przy ul. Harfowej została podyktowana potrzebą optymalizacji tras dojazdowych oraz rozwojem sieci ratownictwa w regionie.
— Mamy jakiekolwiek zdarzenie medyczne, dzwonimy pod numer alarmowy i dostajemy pomoc, albo nie, bo dyspozytor uznaje, że jest ono mniejszej rangi. Dyżur tutaj będzie 24-godzinny i będzie stacjonowała karetka typu P, czyli dwóch ratowników. Tutaj będzie to kierowca i dwóch ratowników – powiedział Tyburski.
Port Lotniczy Gdańsk udostępni pomieszczenia dla ekipy ratowniczej za symboliczną opłatą. Znajdą się tam zaplecze sanitarne, socjalne, apteczne oraz biurowe. Karetka będzie gotowa do wyjazdu tuż przy terminalu. Według władz pogotowia, warunki techniczne i lokalowe w pełni odpowiadają potrzebom zespołu ratownictwa.
„Nie chcemy zarabiać, chcemy pomagać”
Jak zapewnia prezes Portu Lotniczego Gdańsk, lotnisko chce pomagać, dlatego nie zamierza zarabiać na wynajmowaniu pomieszczeń, w których będzie stacjonował zespół.
— Jak spojrzycie dookoła, to cały czas ten teren się rozrasta. Powstają nowe domy, nowe biura, nowe hotele i są nowe potrzeby. Potrzeby ratownictwa medycznego. Dla nas to była prosta sprawa. Pan marszałek i pani wojewoda poprosili o pomoc. My dajemy te miejsca za symboliczną złotówkę. My nie chcemy na tym zarabiać, tylko pomagać. Te miejsca służyły nam wcześniej podczas pandemii.
Nowe przeznaczenie starego punktu stacjonowania. Teraz posłuży w celach obronnych
Nowa lokalizacja zespołu ratownictwa przy lotnisku oznacza wyprowadzenie go z dotychczasowej bazy przy ulicy Harfowej. Jak wyjaśniła Beata Rutkiewicz, Wojewoda Pomorski, powodem tej decyzji jest także zmiana funkcji budynku:
— Przenosimy zespół ratownictwa medycznego niedaleko, z ulicy Harfowej, tutaj na teren lotniska po to, żeby skrócić czasy dostępu do wydarzeń. Ale również dlatego, że dla budynku zlokalizowanego na ulicy Harfowej przewidujemy nowe rozwiązania związane z obroną ludności i obroną cywilną.
Stary punkt karetek pozwoli na wypełnienie zobowiązań wynikających z Ustawy o Ochronie Ludności i Obronie Cywilnej
— Zespół ratownictwa medycznego musiał się znaleźć w tej części naszego miasta. Natomiast potrzebujemy ten budynek, bo jesteśmy zobligowani przez Ustawę o Ochronie Ludności i Obronie Cywilnej, między innymi do budowania magazynów i zabezpieczenia na te 72 godziny naszych mieszkańców. Budynek przy ul. Harfowej będzie wykorzystywany również na te potrzeby – dodała wojewoda.
Bezpieczeństwo zdrowotne priorytetem samorządu
Zmiany w strukturze ratownictwa medycznego są częścią szerszego planu wzmocnienia systemu ochrony zdrowia w regionie. Tylko w ciągu ostatniego półtora roku na Pomorzu powstało dziewięć nowych zespołów ratownictwa medycznego.
— W całym województwie pomorskim na dzień dzisiejszy funkcjonuje 113 zespołów ratownictwa medycznego, w tym 13 specjalistycznych, a to oznacza, że w tych zespołach dodatkowo oprócz ratowników i pielęgniarek jest również lekarz. Warto też wspomnieć, że przez ostatnie 1,5 roku zwiększyliśmy nasz potencjał, bo utworzyliśmy 9 nowych zespołów ratownictwa medycznego, czterem wydłużyliśmy okres pozostawania w gotowości, a stacjonują one w łącznie 17 nowo utworzonych miejscach. Myślę, że jesteśmy jeszcze bardziej bezpieczni – zaznaczyła Beata Rutkiewicz.
Ponad 40 tysięcy wyjazdów karetek rocznie
Odpowiednie rozmieszczenie zespołów ratownictwa medycznego w Gdańsku ma szczególne znaczenie ze względu na dużą ilość mieszkańców i licznych turystów, którzy odwiedzają miasto szczególnie w sezonie letnim.
— Na terenie Gdańska dzieje się dużo. W 2024 roku tylko na terenie Gdańska ratownicy naszego gdańskiego pogotowia interweniowali 41 tysięcy razy. Ważne jest, aby dojechać szybko, a ulokowanie kolejnego miejsca stacjonowania w tym newralgicznym punkcie, niedaleko od obwodnicy, niedaleko od obwodnicy metropolitalnej Trójmiasta, gdzie codziennie przemieszczają się tysiące osób, jest niezwykle ważne i ten wybór tego miejsca jest optymalny, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo zdrowotne naszych mieszkańców.
Komentarze (0)