reklama

Plaga kleszczy w Polsce! Na Pomorzu rośnie liczba przypadków boreliozy

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Plaga kleszczy w Polsce! Na Pomorzu rośnie liczba przypadków boreliozy - Zdjęcie główne

Ponad 500 przypadków zachorowań na boreliozę na Pomorzu | foto Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ZdrowieRośnie liczba przypadków boreliozy na Pomorzu. Eksperci ostrzegają – kleszcze już nie tylko w lasach, ale też w miastach. Jak się chronić i co robić po ugryzieniu?
reklama

Kleszcze z roku na rok atakują z coraz większą siłą. W ostatnich latach mamy do czynienia z prawdziwą plagą tych pajęczaków, które nie atakują już tylko w lasach, ale i coraz częściej w miasta. Jednak nie samo ich ugryzienie jest niebezpieczne. Znacznie groźniejsza jest borelioza, którą przenoszą.

Rośnie liczba zachorowań na boreliozę na Pomorzu

Jak poinformował w rozmowie z Pulsem Gdańska Zbigniew Zawadzki z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku, tylko do 30 czerwca na Pomorzu odnotowano aż 503 zachorowania na boreliozę. Choć jest to liczba mniejsza niż w analogicznym okresie przed rokiem (535 zachorowań) to wciąż jest to alarmujący wynik.

Borelioza jest bowiem niebezpieczną dla zdrowia infekcją bakteryjną. Jej wczesnym objawem jest rumień wędrujący, czyli czerwona plama na skórze, często w kształcie pierścienia, która stopniowo się powiększa. Ta może pojawić się nawet po kilkunastu dniach od ugryzienia! To właśnie ona powinna być dla nas pierwszym znakiem alarmującym, że należy udać się do lekarza.

reklama

Jeśli borelioza nie zostanie rozpoznana i leczona na czas, może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. U niektórych pacjentów powoduje zapalenie stawów, problemy neurologiczne (np. porażenie nerwu twarzowego, zaburzenia pamięci), a także przewlekłe zmęczenie. Borelioza może przybrać postać przewlekłą, utrudniając codzienne funkcjonowanie i znacząco obniżając jakość życia.

Jak prawidłowo usunąć kleszcza

Nie każde ugryzienie przez kleszcza musi kończyć się w szpitalu. Pajęczaka móżmy w kilku krokach usunąć sami, jednak mimo wszystko warto pojawić się u lekarza, który od razu przebada go pod kątem możliwego zarażania boreliozą. Jeśli jednak za wszelką cenę chcemy zrobić to sami, kluczowe jest zastosowanie kilku zasadach.

reklama

Przede wszystkim nie smarujmy kleszcza tłuszczem, alkoholem, masłem ani olejem. Może to pobudzić go bowiem do wydzielania śliny i zwiększyć ryzyko zakażenia boreliozą. Jak podkreśla Zbigniew Zawadzki z pomorskiego sanepidu pod żadnym pozorem nie starajmy się “wykręcać” pajęczaka! Jest to popularny mit, który może nas wiele kosztować.

Bezpieczne usuwanie kleszcza krok po kroku

  1. Przygotowuj odpowiednie narzędzie. Najlepiej użyć, pęsety lub specjalnego haczyka do usuwania kleszczy.
  2. Chwycić kleszcza tuż przy samej skórze – za głowę lub aparat gębowy.
  3. Nie ściskaj odwłoka! – może to spowodować wyciśnięcie zakażonej treści do ciała.
  4. Wyciągnij kleszcza zdecydowanie i pionowo do góry. 
  5. Zdezynfekuj miejsce po usunięciu i dokładnie umyj ręce.
  6. Obserwuj miejsce ugryzienia przez kilka tygodni.

Jak chronić się przed kleszczami?

Kleszcze najczęściej występują w lasach, parkach, na łąkach oraz w wysokich trawach – wszędzie tam, gdzie panuje wilgoć i cień. Szczególnie aktywne są od wiosny do późnej jesieni, a ich największe skupiska można spotkać w pobliżu ścieżek leśnych, krzaków i zarośli. Warto pamiętać, że kleszcze występują również w miastach – w ogródkach działkowych, na placach zabaw i terenach zielonych.

reklama

Wybierając się w miejsca, w których można spodziewać się obecności tych owadów, trzeba się odpowiednio ubrać. Najbezpieczniej założyć długie spodnie i bluzkę z długimi rękawami. Wskazane są również wysokie buty i nakrycie głowy. Kleszcz ma wtedy trudniejsze zadanie. Znaczenie ma również kolor ubrania. Lepsze są jasne stroje, bo na nich szukający okazji pajęczak jest bardziej widoczny — tłumaczy Bogumiła Grabowska z Lasów Państwowych.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo