reklama

Koniec miejskiego programu szczepień. Znamy powód

Opublikowano:
Autor:

Koniec miejskiego programu szczepień. Znamy powód - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ZdrowieMiejski program szczepień przeciwko HPV potrwa tylko do końca czerwca 2024 roku. Powodem jest wprowadzenie tego rodzaju szczepień na Narodowy Fundusz Zdrowia. Pojawia się jednak problem, jeśli ktoś chce się przenieść z jednego programu na drugi.
reklama

Urząd Miasta Gdańska poinformował o zakończeniu miejskiego programu szczepień przeciwko HPV. Jeszcze do końca czerwca następnego roku gdańszczanie i gdańszczanki mogą z niego skorzystać. Decyzja o wyłączeniu programu została podjęta z powodu wprowadzenia rządowego odpowiednika. W maju tego roku Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło zapisy na bezpłatne szczepienia przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12-13 lat.

W Gdańsku taki program został uruchomiony w zeszłym roku i w założeniu miał trwać do 2025 roku. Po ogłoszeniu inicjatywy rządowej, wiadome było, że miasto będzie musiało go wycofać. Jednak realizatorzy, którzy odpowiadali za szczepienia w naszym mieście, wyrazili szereg zastrzeżeń wobec szczepionek NFZ i możliwości przepisania pacjentów z programu miejskiego na ogólnokrajowy.

reklama

- Szczególnie dużym zagrożeniem okazał się dostęp do konkretnego preparatu. Program rządowy, podobnie jak ten realizowany przez Miasto Gdańsk, miał gwarantować dostęp do najnowocześniejszej szczepionki na rynku Gardasil 9, jednakże już w pierwszym miesiącu współpracy przychodni z NFZ pojawiły się problemy z jej dostępnością. Pacjentom proponowany jest inny produkt, starszej generacji i jakościowo znacznie gorszy - mówi Patryk Rosiński z Urzędu Miasta Gdańska.

Miasto postanowiło pozostawić przy życiu program do końca czerwca 2024 roku, aby osoby, które przyjęły już pierwszą dawkę preparatu Gardasil 9, mogły jeszcze w jego ramach przyjąć drugą.

Czym jest HPV?

HPV to inaczej wirus brodawczaka ludzkiego. Zakażenie może powodować powstanie zmian skórnych, jak np. brodawek. Istnieje ponad 100 typów wirusa, część może powodować łagodne zmiany, ale niektóre przyczyniają się do rozwoju nowotworów złośliwych, m.in. raka szyjki macicy.

reklama

Szczepionka dziewięciowalentna chroni przed 9 typami wirusa HPV, z czego siedem odpowiada za prawie 90 procent wszystkich zachorowań na raka szyjki macicy. Preparat zapobiega wywoływanym przez określone rodzaje HPV brodawkom narządów płciowych (tzw. kłykcinom kończystym) oraz nowotworom i zmianom przedrakowym sromu, pochwy, szyjki macicy i odbytnicy.

Zakażenie HPV jest w 100 proc. odpowiedzialne za raka szyjki macicy, w 87 proc. za raka odbytu, a w 70 proc. za raka pochwy. HPV może się przyczyniać do powstawania innych, rzadszych nowotworów takich jak np. raki prącia i odbytu

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama