W ostatnich tygodniach szpitale i przychodnie w całej Polsce odnotowują niepokojący wzrost zakażeń wirusem grypy typu A i B. Chociaż okres jesienno-zimowy od lat oznaczał jej występowanie, to ten rok może stać się rekordowy. Tylko w województwie pomorskim liczba zarejestrowanych zachorowań w styczniu wzrosła o 370 proc. względem grudnia 2024 roku.
Jak zdradził Zbigniew Zawadzki z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej tylko w styczniu bieżącego roku na Pomorzu odnotowano 9142 przypadki rozpoznania grypy. W ostatnim miesiącu 2024 roku liczba wykrytych zakażeń wynosiła zaś 1954 zarejestrowanych zachorowań.
Lekarze podkreślają, że przy obecnym wzroście zachorowań na grypę, szczególnie o swoje zdrowie powinny zadbać osoby z czterech grup ryzyka. Pierwszą z nich, podobnie jak w przypadku COVID-19, są seniorzy. Wyczulone na potencjalne zakażenia powinny być także osoby obciążone chorobami m.in. sercowo-naczyniowymi, jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, zaburzenia pracy wątroby czy nerek. W grupie ryzyka znalazły się także dzieci i kobiety w ciąży.
Grypa czy przeziębienie? Kluczowe różnice, które warto znać
Grypa to poważna infekcja wirusowa, której objawy pojawiają się nagle i są intensywne. Chory doświadcza wysokiej gorączki, dreszczy, bólu mięśni i ogólnego osłabienia. Często towarzyszą im suchy kaszel, ból gardła oraz silny ból głowy. W przeciwieństwie do przeziębienia, grypa może prowadzić do groźnych powikłań.Przeziębienie rozwija się stopniowo, a jego objawy są łagodniejsze. Występuje katar, drapanie w gardle i niewielka gorączka. Kaszel jest zwykle mokry, a zmęczenie mniej uciążliwe niż przy grypie. Osoby z przeziębieniem rzadko odczuwają silne bóle mięśni czy dreszcze, co pomaga odróżnić je od zakażenia wirusem grypy.
Najlepszym sposobem na rozróżnienie obu infekcji jest obserwacja ich przebiegu. Grypa atakuje nagle i wywołuje silne objawy, natomiast przeziębienie rozwija się stopniowo. W razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli gorączka utrzymuje się długo lub pojawiają się trudności w oddychaniu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.