Kask na hulajnogę i rower będzie obowiązkowy. Rząd reaguje na falę wypadków
Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zawierać nowy obowiązek dla osób do 16. roku życia. Dzieci i młodzież będą musiały zakładać kaski podczas jazdy rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego.
Bezpieczeństwo dzieci to nasz priorytet. Podczas posiedzenia Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zaproponowaliśmy wprowadzenie obowiązku noszenia kasków przez dzieci do 16. roku życia. Minister infrastruktury Dariusz Klimczak przygotowuje stosowny projekt ustawy – zapowiedział Michał Sztybel, wojewoda kujawsko-pomorski.
Nowe przepisy mają zostać uchwalone bez zbędnej zwłoki, a ich wprowadzenie uzyskało jednogłośne poparcie KRBRD. Wzrost liczby wypadków wśród najmłodszych wymusił szybkie działania legislacyjne.
Dane są alarmujące. Coraz więcej wypadków na hulajnogach i rowerach
Statystyki ogólnopolskie
Według Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS, od stycznia do końca maja 2025 roku w Polsce doszło do 223 wypadków z udziałem hulajnóg elektrycznych, w których rannych zostały 242 osoby, a 2 osoby zginęły. To wzrost aż o 121 wypadków i 136 osób rannych w porównaniu do analogicznego okresu 2024 roku.
Tragiczny czerwiec i lipiec
W czerwcu 2025 roku w Gdańsku zginął 13-latek, który przewrócił się na hulajnodze i uderzył głową o chodnik. Nie miał na sobie kasku. Kilka dni później w Gdyni 40-letnia kobieta została śmiertelnie potrącona, gdy przejeżdżała hulajnogą przez przejście dla pieszych. W obu przypadkach osoby zmarłe nie miały zabezpieczenia głowy.
Pomorskie pod lupą. Rośnie liczba ofiar, Policja reaguje
Z danych Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku wynika, że:
-
W całym 2024 roku na Pomorzu doszło do 75 wypadków z udziałem hulajnóg elektrycznych, w których 63 osoby zostały ranne, bez ofiar śmiertelnych.
Tymczasem od 1 stycznia do 30 czerwca 2025 roku miało miejsce już 52 takie wypadki, w których 45 osób zostało rannych, a 2 kierujących hulajnogami zginęło.
Wzrost liczby ofiar śmiertelnych w pół roku w porównaniu do całego poprzedniego roku jest niepokojący. W ocenie Policji przyczynami wypadków są m.in. brak kasków, nadmierna prędkość oraz niedostosowanie jazdy do warunków na drodze.
Kask może uratować życie. Urazy głowy to 1/3 wszystkich obrażeń
Eksperci alarmują: urazy głowy stanowią aż 33% wszystkich obrażeń użytkowników hulajnóg elektrycznych. Według badań noszenie kasku zmniejsza ryzyko poważnych obrażeń głowy o 44%.
Mimo to do tej pory kaski były jedynie zalecane, a nie obowiązkowe. Nowa regulacja ma to zmienić – w duchu europejskich standardów.
W wielu krajach UE obowiązują już podobne przepisy, choć wiek obowiązywania bywa różny. W Polsce musimy wypracować mądre i społecznie akceptowalne prawo, które ochroni dzieci – podkreślił minister infrastruktury Dariusz Klimczak.
Policja rusza z kontrolami. Mandaty i ostrzeżenia już się sypią
Policja również zauważa wzrost zagrożeń związanych z hulajnogami. 1 lipca 2025 roku na Pomorzu przeprowadzono akcję „Hulajnogi elektryczne”, podczas której skontrolowano 459 pojazdów. Funkcjonariusze ujawnili 114 wykroczeń, głównie za przewożenie pasażerów, przekroczenie prędkości, jazdę bez uprawnień oraz pod wpływem alkoholu.
W 5 przypadkach stwierdzono poważne usterki techniczne hulajnóg, zagrażające bezpieczeństwu.
Komentarze (0)