Razem z rozpoczęciem nowego roku kilka polskich miejscowości uzyskało prawa miejskie. Jedna z nich znajduje się w województwie pomorskim. Kobylnica jest położona bezpośrednio obok Słupska.
Chociaż miejscowość walczyła o swoje prawa już od kilku lat, a w 2023 roku odrzucono jej wniosek o przekształcenie ze wsi na miasto, to wraz z początkiem 2025 roku doczekała się zmiany. Decyzję tę podjęła Rada Ministrów w lipcu 2024 roku. Nadanie praw miejskich miało na celu powstrzymanie Słupska przed powiększeniem granic, co odbyłoby się kosztem samorządu z Kobylnicy. Miejskie władze wierzą, że pomoże to miejscowości w dynamicznym rozwoju.
Powstało siedem nowych miast
Z początkiem 2025 roku prawa miejskie uzyskało łącznie siedem miejscowości w całym kraju. Jedyną, która znalazła się w województwie pomorskim, jest właśnie Kobylnica. Na liście pojawiły się również:
• Końskowola (województwo lubelskie, powiat puławski);
• Kurów (województwo lubelskie, powiat puławski);
• Wąwolnica (województwo lubelskie, powiat puławski);
• Kazanów (województwo mazowieckie, powiat zwoleński);
• Sobków (województwo świętokrzyskie, powiat jędrzejowski);
• Zaniemyśl (województwo wielkopolskie, powiat średzki).
Część z tych miejscowości była już jednak miastami. Zaniemyśl zyskał prawa miejskie w 1742 roku, jednak stracił je w 1934 roku. Podobnie wyglądała sytuacja z Kurowem, który uzyskał prawa miejskie przed 1442 rokiem, a utracił je pod koniec XIX wieku. Końskowola uzyskała prawa miejskie w 1532 roku, lecz została ich pozbawiona w 1870 roku.
W Polsce mamy łącznie 16 województw, 314 powiatów, 66 miast na prawach powiatu i 2477 gmin. Od 1 stycznia 2025 roku jest 1020 miast, a w 107 z nich władzę sprawuje prezydent.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.