reklama

Znikający mur pojawi się na Długim Targu. Zabierz swój klocek!

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości GdańskBlisko sześć tysięcy drewnianych klocków z cytatami między innymi Dantego, Olgi Tokarczuk czy Wilstona Churchilla - z takich elementów będzie składać się znikający mur, który stanie na Długim Targu. Swój klocek będzie mógł zabrać do domu każdy.
reklama

"Znikający mur" pojawi się w ostatnich dniach sierpnia na Długim Targu na  wysokości siedziby Instytutu Kultury Miejskiej. 

Instalacja która stanie w centrum miasta składa się z mierzącej dwa metry wysokości i pięć metrów szerokości ramy wypełnionej kratownicą oraz blisko sześcioma tysiącami drewnianych klocków. Na każdym z nich znajdą się wygrawerowane napisy wybrane przez mieszkańców wszystkich krajów Unii Europejskiej. Każdy z napisów został wygrawerowany w dwóch lub trzech językach (oryginalnym, polskim oraz niemieckim).

Wśród cytatów wybranych przez europejczyków znalazły się fragmenty piosenek np. The Beatles, cytaty z wierszy i powieści zarówno należących do kanonu literatury, m.in. Dante, Goethe, Jane Austen, jak i współczesnych pisarek - Herty Müller i Olgi Tokarczuk. Na części klocków znajdą się również cytaty znanych polityków i aktywistów m.in. Wilstona Churchilla, Tadeusza Mazowieckiego oraz Grety Thunberg.

reklama

Instalacja i zabierane przez mieszkańców klocki z cytatami mają symbolizować sztucznie budowane granice, które dzielą społeczności, a mogą zniknąć dzięki wspólnemu wysiłkowi,

- Warto zwrócić uwagę na wspólnotowy aspekt projektu współtworzonego przez obywatelki i obywateli wielu krajów Europy, zarówno jeżeli chodzi o zgłaszanie cytatów jak i już podczas prezentacji instalacji, kiedy klocki zostaną zabrane przez przechodniów - im więcej osób ją odwiedzi, tym szybciej mur zniknie. Cytaty na klockach odzwierciedlają indywidualne tęsknoty i marzenia oraz nadzieje dzisiejszej Europy. Chciałbym bardzo, aby towarzyszące ich lekturze refleksje i emocje, nawet po zniknięciu muru, pozostały z nami na dłużej - mówi Christoph Bartmann, dyrektor Goethe-Institut w Warszawie.

Instalacja jest częścią programu niemieckiego Goethe-Institut. Powstała z okazji objęcia przez naszych zachodnich sąsiadów prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. 

reklama

Instalacja będzie stała na Długim Targu od 30 sierpnia do 1 września.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama