reklama

Wołodymyr Zełenski nie przyjedzie do Gdańska na Kongres Odbudowy Ukrainy - efekt politycznego napęcia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wołodymyr Zełenski nie przyjedzie do Gdańska na Kongres Odbudowy Ukrainy - efekt politycznego napęcia - Zdjęcie główne
Autor: KPRM | Opis: Donald Tusk i Wołodymir Zełenski

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości GdańskPotwierdziły się nieoficjalne informacje - prezydent Ukrainy nie przyjedzie do Gdańska na międzynarodowe wydarzenie - Kongres Odbudowy Ukrainy. Na miejsce wyśle swojego premiera
reklama
reklama

Dyplomatyczne konsekwencje

Po tym jak w piątek prezydent RP Karol Nawrocki odebrał Zełenskiemu order Orła Białego - najwyższe Polskie odznaczenie  państwowe, jasnym było że sytuacja będzie eskalować, dzis już wiadomo, że w Gdańsku nie będzie ani prezydenta Polski, ani prezydenta Ukrainy. Sytuacja eskalowała, a jej finałem jest brak obecności Zełenskiego w Gdaśku. Premier Donald Tusk ocenia, że to efekt politycznej gry, na której straci każdy:

Po obu stronach granicy i w Polsce i w Ukrainie są politycy zainteresowani z różnych względów podsycaniem raczej napięć niż budowaniu solidar i zgody między Ukrainą a Polską. Tak jak powiedziałem zdaję sobie sprawę jak łatwo dzisiaj jest rozpalić nastroje antypolskie w Ukrainie i antyukraińskie w Polsce i że można zrobić na tym naprawdę taki polityczny sukces wewnętrzny pozorny sukces”

reklama

Delegacji Ukrainy w Gdańsku będzie przewodniczyć premier Ukrainy Julia Swyrydenko 

Warto być przyzwoitym

Premier Tusk w wystąpieniu nawiązał do słynnych słów Władysława Bartoszewskiego, oceniając obecne napięcie dyplomatyczne, jako wielce szkodliwe: 

Jeśli chodzi o kwestie polsko-ukraińskie obie strony powinny zrozumieć że warto być przyzwoitym szczególnie wtedy kiedy mamy do czynienia z wojną z agresją wspólnym wrogiem i i kiedy jedna i druga strona ponosi ofiary tej sytuacji to to warto być przyzwoitym ale w tym przypadku to się w dodatku opłaca.

reklama

 

Konferencja bez zmian

Jednocześnie premier zapowiada - że URC (Konferencja Odbudowy Ukrainy) odbędzie się bez zmian. Na stole mają być duże kontrakty budowalne, które napędzą również naszą gospodarkę:

Nie ja będę decydował kto ze strony ukraińskiej przyjedzie na konferencję niezależnie od tego bo tam cały czas trwają narady w Kijowie niezależnie od tego jaka delegacja przybędzie do Gdańska my swoją robotę wykonamy także dlatego że przygotowaliśmy na konferencję i pomogliśmy przygotować 200 porozumień i umów.

Premier zapewnia, że mimo trudnej dyplomatycznie sytuacji Polska skorzysta na odbudowie Ukrainy. Forum Odbudowy Ukrainy odbędzie się w dniach 25-26 czerwca

 

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
logo