Podczas absolutoryjnej sesji Rady Miasta Gdańska, 20 czerwca poruszony został temat planu budowy mieszkalnego wieżowca w miejscu, gdzie obecnie stoi centrum handlowo-usługowe "Manhattan". Galeria skończyła w tym roku 20 lat i mieszkańcy Wrzeszcza Górnego obawiają się, że kolejnych urodzin może nie doczekać.
Spółka Cordia Managment Poland, która od 2021 roku jest właścicielem obiektu, złożyła dwa lata temu wniosek o ustaleniu dla działki funkcji mieszkaniowo-usługowej. Inwestor w miejscu galerii chciałby postawić budynek o wysokości nawet do 120 metrów, w którym na dolnych kondygnacjach miałyby znaleźć się lokale usługowe, a reszta to 780 mieszkań.
Taki pomysł nie podoba się jednak okolicznym mieszkańcom, którzy naturalnie wolą mieć centrum handlowe oraz m.in. znajdującą się w nim bibliotekę niż kolejny wieżowiec. Obawiają się także zwiększenia korków w okolicy, gdyby taki budynek powstał. Na sesji ich głosem przemawiała Agnieszka Wąsowska-Telęga, mieszkanka Górnego Wrzeszcza, działaczka partii Razem.
- Manhattan kontynuuje tradycje wrzeszczańskiego rynku. Pełni dziś funkcje także społecznie użyteczne. Działa tam bowiem biblioteka, setki dzieci uczęszczają na zajęcia artystyczne, można wziąć udział w zajęciach sportowych. Tam mieści się nawet kościół. To niezwykle demokratyczne i dostępne miejsce. To nasz rynek pod dachem - tłumaczyła.
Wiceprezydent uspokaja
Zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji Piotr Grzelak zapewnił jednak, że miasto na taką inwestycję zgody nie wyda. Zatem inwestor będzie chyba musiał obejść się smakiem, bo według deklaracji wiceprezydenta, maksymalna wysokość zabudowy na działce, gdzie obecnie stoi "Manhattan", to 30 metrów.
- Nie ma szans na akceptację takiego wniosku inwestora. Szacowana, maksymalna wysokość w tym miejscu wynosić będzie 30 metrów. Na pewno nie dopuścimy też do powstania monolitu w postaci zabudowy mieszkaniowej. W tym miejscu powinny być usługi. W przyszłym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego zabezpieczymy funkcję usługową dla tego terenu - zapowiedział Piotr Grzelak.
Dodał również, że w ostatnich latach do gdańskiego magistratu coraz więcej napływa wniosków o podwyższenie dopuszczalnej wysokości budynków wzdłuż alei Grunwaldzkiej. Jednak, jak stwierdził wiceprezydent, wszystkie zostały wstrzymane, ponieważ urzędnicy w sposób holistyczny chcą przeanalizować sytuację.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.