reklama

Tragiczny stan części drzew w Wielkiej Alei Lipowej. Poszukiwany jest wykonawca

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: gdansk.pl

Tragiczny stan części drzew w Wielkiej Alei Lipowej. Poszukiwany jest wykonawca - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
4
zdjęć

foto gdansk.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości Gdańsk Blisko 400 drzew Wielkiej Alei Lipowej wymaga przeprowadzenia profesjonalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Konieczna będzie także wycinka. Poszukiwany jest wykonawca, który podejmie się zadania. Wymagane jest odpowiednie doświadczenie.
reklama

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni ogłosił postępowanie przetargowe dotyczące pielęgnacji blisko 400 lip rosnących w Wielkiej Alei Lipowej. Zabiegi te mają na celu poprawę bezpieczeństwa oraz stanu technicznego drzew, które są ważnym elementem zabytkowego drzewostanu miasta. Oferty przetargowe można składać do 26 września, a szczegółowe informacje dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej GZDiZ.

Drzewa te zostały wytypowane na podstawie ekspertyz dendrologicznych przeprowadzonych po wiosennych badaniach, podczas których specjaliści poddali je m.in. testom obciążeniowym, tomografii dźwiękowej oraz szczegółowej ocenie wizualnej. Wyniki badań pozwoliły na określenie zakresu niezbędnych prac oraz opracowanie indywidualnych planów działań dla każdego drzewa.

– Szczegółowo przebadano 112 drzew. W najgorszym stanie znajduje się około 20 z nich, które musimy znacząco przyciąć, kolejnych 20-30 wymaga cięć, które mają doprowadzić do szybkiego zagęszczenie się korony w dolnej części i obniżenia środka ciężkości, co pozwoli nadal im rosnąć, a ich otoczenie będzie bezpieczne. Pozostałe drzewa wymagają  usunięcia posuszu i jemioły oraz stopniowego, naśladującego naturalne procesy, obniżania korony – tłumaczy Jakub Chorodeński, Główny Specjalista Dendrolog Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Zakres prac i stan techniczny drzew

Specjalistyczne badania wykazały różnorodne problemy wśród badanych drzew, m.in. obecność rozkładów w koronach i pniach, osłabienie i rozkład korzeni, martwe przewodniki oraz pozostałości po dawnych zabiegach dendrologicznych, takich jak zalewanie ubytków betonem, popularne w latach 60. i 70. Analiza tych danych pozwoliła na opracowanie szczegółowych wytycznych dotyczących prac, które obejmują:

  • Inspekcję koron drzew w celu kontroli stabilności konarów
  • Usunięcie suchych i niestabilnych gałęzi
  • Usunięcie jemioły
  • Obniżenie koron drzew, w których potwierdzono ubytki lub rozkład
  • Redukcję martwych i zamierających przewodników
  • Wykonanie cięć w koronach, w tym skrócenie wierzchołków oraz działania prowadzące do utrzymania koron wtórnych w dolnej części drzewa.
W przypadku niektórych drzew planowane jest obniżenie ich wysokości o 30%, co, choć może wydawać się radykalne, jest niezbędne dla ich dalszego przetrwania.

– Alternatywą byłoby całkowite usunięcie drzewa, a takie cięcia są dla nas jedyną możliwością przedłużenia ich życia – wyjaśnia Chorodeński.

Ochrona cennego drzewostanu i środowiska naturalnego

W przetargu uwzględniono także wytyczne dotyczące ochrony drzew i ich otoczenia. Przewiduje się konieczność przeglądu każdego drzewa pod kątem występowania gatunków chronionych oraz zapewnienie ochrony systemu korzeniowego. Zadbano również o odpowiednie zabezpieczenie strefy ochrony drzewa, aby nie doszło do uszkodzenia korzeni ani zagęszczenia gleby podczas wykonywanych prac.

Zainteresowani wykonawcy mogą składać oferty do 26 września, a więcej informacji można znaleźć na stronie GZDiZ.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama