Wczoraj Naczelnego Sądu Administracyjnego wydał wyrok w sprawie decyzji Wojewody Pomorskiego i Ministra Rozwoju przekazującej w ręce Muzeum II Wojny Światowej działkę znajdującą się na Westerplatte. Przejęcie od miasta terenu możliwe było dzięki uchwaleniu wcześniej przez sejm specjalnej ustawy.
Miejscy urzędnicy od początku kwestionowali decyzję, zgodnie z którą działka z pomnikiem została przejęta przez Skarb Państwa. We wniosku do sądu urzędnicy nie kwestionowali samej specustawy, a wskazywali na ewidentne błędy oraz niewypełnienie wszystkich zobowiązań, jakie nałożyła specustawa o budowie Muzeum II Wojny Światowej.
Urząd: teren Westerplatte wraca do Gdańska
W południe o decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego poinformował rzecznik Prezydent Gdańska.
- Odebrana miastu działka z pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte wraca w posiadanie Gdańska. Decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego jest prawomocna i ostateczna. Zgodnie z tym stanem prawnym przyszłoroczną uroczystość upamiętniającą bohaterską obronę Westerplatte będzie mogło zorganizować ponownie Miasto Gdańsk - informuje w oświadczeniu Daniel Stenzel.
Jak podkreślił rzecznik Aleksandry Dulkiewicz, miejscy prawnicy wskazywali na ewidentne błędy oraz niewypełnienie wszystkich zobowiązań, jakie na inwestora nakłada specustawa. Zdaniem urzędników. podobnymi wadami prawnymi obciążone były decyzje wydawane następnie kolejno przez: Wojewodę Pomorskiego, a następnie Ministra Rozwoju.
Muzeum pozostaje posiadaczem nieruchomości
Zupełnie inaczej wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego interpretuje Muzeum II Wojny Światowej. Dyrektor placówki przekonuje, że nic się nie zmienia i to właśnie muzeum nadal zarządza spornym terenem.
- Decyzja Wojewody Pomorskiego zezwalająca na realizację przez Muzeum przedmiotowej inwestycji nie była przedmiotem rozważań NSA i pozostaje nadal w mocy. Muzeum tym samym pozostaje pełnoprawnym posiadaczem nieruchomości oraz kontynuuje na niej działania inwestycyjne. (...) Wyrok nie wpływa w żaden sposób na uprawnienia Muzeum do prowadzenia działań inwestycyjnych budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - przekonuje dr hab. Grzegorz Berendt, p.o. dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Prawnik UM: To przykład lekceważenia rozstrzygnięcia sądu
Do oświadczenia p.o. dyrektora Muzeum II Wojny Światowej odniósł się mec. Cezary Chabla, pełnomocnika miasta Gdańska w posiedzeniach przed NSA. Jak podkreśla prawnik, Muzeum II Wojny Światowej nie posiada umowy użytkowania, ponieważ decyzja ministra została uchylona.
- To kolejny przykład lekceważenia rozstrzygnięcia sądu i bagatelizowania nakazu sądu, aby prace na Westerplatte były prowadzone zgodnie z przepisami prawa. Po raz kolejny przedstawiciele muzeum przekonują, że mimo niekorzystnego dla nich wyroku sądu nic się nie stało. Można więc odnieść wrażenie, że sprawę wygrali. Wyrokiem NSA uchylono decyzję Ministra Rozwoju, a tylko w oparciu o tę decyzję rozstrzygnięcie wojewody staje się ostateczne. Ponieważ nie ma więc ostatecznej decyzji wojewody (a tylko na takiej podstawie mogła przejść własność) teren nie przeszedł na rzecz skarbu państwa. Skoro nie nastąpiła zmiana właściciela, teren jest w dalszym ciągu miasta Gdańska - przekonuje mec. Cezary Chabla.
Podczas ogłoszenia wyroku NSA obecni byli przedstawiciele władz Gdańska oraz Muzeum II Wojny Światowej. W Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych nie zostało jeszcze opublikowane uzasadnienie wczorajszej decyzji NSA.
[news:1219983]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.