reklama

Prawie 4 miliony złotych na remonty gdańskich zabytków

Opublikowano:
Autor:

Prawie 4 miliony złotych na remonty gdańskich zabytków - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości GdańskOstatniego dnia maja oficjalnie przyznano 22 dotacje na remonty gdańskich zabytków. Radni Miasta Gdańska przegłosowali uchwałę w tej sprawie na kwietniowej sesji. Łącznie rozdysponowano prawie 4 miliony złotych.
reklama

17 beneficjentów, 22 dotacje

Remonty zabytków, prace konserwatorskie, roboty budowlane, czy inwestycje w kościołach. Właśnie na te cele miejscy radni przyznali w zeszłym miesiącu znaczące kwoty. Środki na 22 dotacje wpisano w budżet Biura Architekta Miasta, z kolei dodatkowe, na prace w Bazylice Mariackiej, zaplanowano dzięki wieloletniej umowie pomiędzy miastem, a parafią. W środę, 31 maja oficjalnie wręczono poświadczenia udzielonych dotacji.

- Miasto stara się, jak może, również dbać o swoją historię i zabytki. Taka równowaga jest optymalną drogą. Nie byłoby to nic dziwnego, gdyby Gdańsk rewitalizował budynki zabytkowe, które są jego własnością. Ale, co jest mniej powszechne na świecie, miasto w miarę możliwości, z publicznych pieniędzy wspiera prywatnych właścicieli - czy to Kościół, czy prywatne osoby - mówił radny z klubu Wszystko dla Gdańska, Andrzej Stemalsiewicz.

reklama

Jak informują urzędnicy przyznano: 

  • 13 dotacji dla osób prawnych kościoła (2 661 000 zł),
  • 2 dotacje dla wspólnot mieszkaniowych (163 300 zł),
  • 3 dotacje na remont Złotej Bramy, Bramy Świętojańskiej i Małego Młyna (590 000 zł),
  • 1 dotacja dla osoby prawnej - Biznes Park Stocznia (160 000 zł),
  • 3 dotacje dla osób fizycznych - spichlerz żuławskiej zagrody gburskiej, willa przy ul. Małachowskiego, willa przy ul. Orzeszkowej (608 000 zł).

Kto i na co może otrzymać dotacje?

Prace, na które można otrzymać dotacje, ściśle reguluje Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Są to na przykład: sporządzenie ekspertyz konserwatorskich, odnowienie stolarki okiennej, czy eksponacja oryginalnych elementów zabytku. 

reklama

Wręczenie poświadczenia dotacji przez władze miasta, fot. UMG

O wsparcie finansowe mogą ubiegać się osoby fizyczne, czy jednostki organizacyjne, których własnością jest dany zabytek. Co ważne, dotacji nie mogą otrzymać podmioty sektora finansów publicznych. Zabytek musi być widoczny w rejestrze decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Sama wysokość dotacji jest uzależniona od łącznej wysokości środków do rozdysponowania i liczby złożonych wniosków w danym roku. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama