Zaniepokojona mieszkanka Osowej zgłosiła do nas sprawę, wskazując na stale przepełnione pojemniki na odpady, stojące przy miejskich chodnikach. Problem dotyczy głównie ulic Koziorożca, Kielnieńskiej oraz terenów spacerowych nad jeziorem.
— Ostatnio na Osowej mamy problem ze śmieciami. Większość koszy jest ciągle pełna — poinformowała nas Natalia, jedna z mieszkanek dzielnicy.
Zgłoszony problem dotyczy miejskich koszy ustawionych w tzw. ciągach komunikacyjnych, a więc wzdłuż głównych tras pieszych. Przepełnione śmietniki nie tylko szpecą przestrzeń publiczną, ale również mogą przyciągać zwierzęta i utrudniać mieszkańcom korzystanie z infrastruktury.
Jeden z śmietników w Osowej.
Jak często opróżniane są śmietniki?
O częstotliwość opróżniania koszy zapytaliśmy Gdański Zarząd Dróg i Zieleni.
— Gdański Zarząd Dróg i Zieleni realizuje opróżnianie koszy na śmieci w dwóch częstotliwościach. Pierwsza odbywa się codziennie i dotyczy głównych ciągów komunikacyjnych, a więc wszędzie tam, gdzie występuje duży ruch pieszych. Druga – to opróżnianie trzy razy w tygodniu: w poniedziałki, czwartki i soboty — mówił w rozmowie z Pulsem Gdańska Zygmunt Gołąb z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.
Częstotliwość opróżniania poszczególnych śmietników zależy od tego jak bardzo uczęszczane są poszczególne ulice.
— Na terenie dzielnicy Osowa codziennie opróżniane są kosze na ul. Balcerskiego oraz na ul. Wodnika. Pozostałe kosze znajdujące się w naszym utrzymaniu opróżniane są 3 razy w tygodniu: w poniedziałki, czwartki i soboty. Dotyczy to także koszy w rejonie ul. Koziorożca — dodał Zygmunt Gołąb
Mimo deklarowanej regularności, rzeczywistość w Osowej zdaje się odbiegać od założeń. Mieszkanka, która się do nas zgłosiła, poinformowała, że przy wywozie śmieci brakuje regularności.
Gdzie zgłaszać podobne problemy?
Problemy związane z wywozem śmieci można zgłaszać do Gdańskiego Centrum Kontaktu za pomocą aplikacji mobilnej, telefonicznie i mailowo. Centrum przyjmuje również zgłoszenia dotyczące innych problemów w przestrzeni miejskiej, takich jak źle zaparkowane pojazdy, dziury w nawierzchni oraz zepsute elementy małej infrastruktury.
Komentarze (0)