Janusz Lubicz Tartyłło, uznany twórca i najstarszy członek Gdańskiego Oddziału Związku Artystów Scen Polskich, odszedł w wieku 95 lat. Był jedną z najbardziej wszechstronnych postaci polskiej kultury powojennej – jego dorobek obejmuje malarstwo, scenografię, reżyserię, dramatopisarstwo oraz aktorstwo. Choć studiował we Wrocławiu i Warszawie, swoje pierwsze kroki na scenie stawiał w Gdańsku.
Artystyczna droga Janusza Lubicza Tartyłły rozpoczęła się w 1953 roku w Operze i Filharmonii Bałtyckiej, gdzie współtworzył scenografię do „Młodej Gwardii”. Rok później zrealizował dekoracje do „Pana Twardowskiego” – także na tej samej scenie. W kolejnych latach pracował jako scenograf w wielu miastach Polski – od Wrocławia i Koszalina, po Opole, Słupsk, Zabrze i Gdynię, gdzie osiadł na dłużej od lat 80.
Międzynarodowy sukces i uznanie w kraju
W 1959 roku jego twórczość została doceniona na arenie międzynarodowej – zdobył Nagrodę Biennale w Paryżu „Cinq mois séjours” za projekty scenograficzne i malarskie do sztuki „Wariatka z Chaillot” autorstwa Jean’a Giraudoux. W Polsce doczekał się wielu prestiżowych wyróżnień, w tym Srebrnego Krzyża Zasługi, Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego dla Twórców Kultury.Choć z teatrem był związany niemal całe życie, w ostatnich latach twórczość Janusza Lubicza Tartyłły skupiła się na malarstwie. Jego prace prezentowano m.in. podczas indywidualnych wystaw w Gdańsku: w 2013 i 2020 roku w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej, w 2022 roku w Galerii przy ul. Piwnej, a ostatnia jubileuszowa wystawa odbyła się w 2025 roku w Galerii W Zaułku.
Uroczystości pogrzebowe Janusza Lubicza Tartyłły odbędą się we wtorek, 15 lipca o godzinie 13:00 na Cmentarzu Komunalnym w Kosakowie. Pogrzeb będzie miał charakter świecki. Trójmiasto żegna jedną z najważniejszych postaci swojej powojennej sceny kulturalnej.
Komentarze (0)