reklama

Na niebie pojawi się spektakularne zjawisko. To najlepszy czas na jego obserwację!

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay.com

Na niebie pojawi się spektakularne zjawisko. To najlepszy czas na jego obserwację! - Zdjęcie główne

foto pixabay.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości GdańskNa nocnym niebie często zachwycamy się jasnym blaskiem Wenus czy majestatycznym Jowiszem. Jednak ostatnio uwagę coraz częściej przyciąga wyjątkowy, pomarańczowy punkt, widoczny wieczorem nad wschodnim horyzontem. To Mars, który już wkrótce znajdzie się w opozycji, a to oznacza doskonałą okazję do jego obserwacji.
reklama

Opozycja planety to szczególne zjawisko astronomiczne.

– To sytuacja, gdy z perspektywy Ziemi znajduje się ona dokładnie naprzeciwko Słońca. W przypadku Marsa dzieje się to co 26 miesięcy: poprzednio był w opozycji 8 grudnia 2022, a następna przypada na 19 lutego 2027, potem 25 marca 2029 – wyjaśnia Karol Wójcicki na swoim profilu facebookowym „Z głową w gwiazdach”.

Opozycje peryheliczne - najbardziej spektakularne opozycje

Ze względu na eliptyczność orbit Ziemi i Marsa, nie każda opozycja Czerwonej Planety jest równie spektakularna. Najbardziej widowiskowe są tzw. opozycje peryheliczne, kiedy Mars zbliża się do Słońca w swoim peryhelium. Tego rodzaju opozycje występują co około 15-17 lat. Na przykład w 2003 roku miała miejsce tzw. Wielka Opozycja Marsa, podczas której planeta znajdowała się najbliżej Ziemi od 60 tysięcy lat! Jej blask wynosił wtedy aż -3 magnitudo, co czyniło ją wyjątkowo jasnym obiektem na niebie. Niestety, tegoroczna opozycja nie jest aż tak imponująca – Mars osiągnie jedynie 14,6 sekundy łuku średnicy, czyli mniej niż w 2022 roku, kiedy jego tarcza miała 17,2 sekundy łuku.

reklama

Gdzie i jak obserwować Marsa?

Jak wyjaśnia ekspert Kamil Wójcicki, Mars jest aktualnie dosyć jasnym obiektem (-1,5 mag), przez co zdecydowanie rzuca się w oczy w konstelacji Bliźniąt.

– Świecąc nieopodal jasnych gwiazd Castora i Polluxa, przypomina nieco "trzeciego bliźniaka". Co ciekawe jego blask w opozycji bardzo szybko ulega zmianie. Na początku lutego jasność Marsa spadnie już poniżej -1 mag, a w marcu planeta będzie jeszcze o jeden stopień ciemniejsza. Warto więc cieszyć się okresem, gdy na niebie króluje nam trójka wyjątkowo jasnych planet: Wenus, Jowisz i Mars – wyjaśnia.

Podczas obserwacji Marca warto sięgnąć po teleskop. Przy odpowiednim powiększeniu można podziwiać wyraźną pomarańczową tarczę planety.

reklama

– Używając możliwie największego z dostępnych dla Waszych sprzętów powiększeń (ok. 6-8 razy średnica Waszego teleskopu), będziecie w stanie dostrzec nie tylko wyraźną pomarańczową tarczę planety, ale też ciemniejsze regiony składające się ze skał wulkanicznych, czy białą czapę polarną widoczną na północnym biegunie planety! - radzi autor profilu „Z głową w gwiazdach”.

Nie przegap kosmicznego spektaklu

Bez względu na to, czy jesteś doświadczonym obserwatorem, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z niebem, warto spojrzeć w górę i zachwycić się niezwykłym widokiem. Wenus, Jowisz i Mars to trzy jasne planety królujące na zimowym niebie.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Najnowsze informacje z Gdańska. Newsy z gdańskiego świata: polityki, biznesu, sportu, rekreacji, kultury i edukacji. Katalog i baza firm. Ogłoszenia lokalne. Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama