Opozycja planety to szczególne zjawisko astronomiczne.
– To sytuacja, gdy z perspektywy Ziemi znajduje się ona dokładnie naprzeciwko Słońca. W przypadku Marsa dzieje się to co 26 miesięcy: poprzednio był w opozycji 8 grudnia 2022, a następna przypada na 19 lutego 2027, potem 25 marca 2029 – wyjaśnia Karol Wójcicki na swoim profilu facebookowym „Z głową w gwiazdach”.
Opozycje peryheliczne - najbardziej spektakularne opozycje
Ze względu na eliptyczność orbit Ziemi i Marsa, nie każda opozycja Czerwonej Planety jest równie spektakularna. Najbardziej widowiskowe są tzw. opozycje peryheliczne, kiedy Mars zbliża się do Słońca w swoim peryhelium. Tego rodzaju opozycje występują co około 15-17 lat. Na przykład w 2003 roku miała miejsce tzw. Wielka Opozycja Marsa, podczas której planeta znajdowała się najbliżej Ziemi od 60 tysięcy lat! Jej blask wynosił wtedy aż -3 magnitudo, co czyniło ją wyjątkowo jasnym obiektem na niebie. Niestety, tegoroczna opozycja nie jest aż tak imponująca – Mars osiągnie jedynie 14,6 sekundy łuku średnicy, czyli mniej niż w 2022 roku, kiedy jego tarcza miała 17,2 sekundy łuku.
Gdzie i jak obserwować Marsa?
Jak wyjaśnia ekspert Kamil Wójcicki, Mars jest aktualnie dosyć jasnym obiektem (-1,5 mag), przez co zdecydowanie rzuca się w oczy w konstelacji Bliźniąt.
– Świecąc nieopodal jasnych gwiazd Castora i Polluxa, przypomina nieco "trzeciego bliźniaka". Co ciekawe jego blask w opozycji bardzo szybko ulega zmianie. Na początku lutego jasność Marsa spadnie już poniżej -1 mag, a w marcu planeta będzie jeszcze o jeden stopień ciemniejsza. Warto więc cieszyć się okresem, gdy na niebie króluje nam trójka wyjątkowo jasnych planet: Wenus, Jowisz i Mars – wyjaśnia.
Podczas obserwacji Marca warto sięgnąć po teleskop. Przy odpowiednim powiększeniu można podziwiać wyraźną pomarańczową tarczę planety.
– Używając możliwie największego z dostępnych dla Waszych sprzętów powiększeń (ok. 6-8 razy średnica Waszego teleskopu), będziecie w stanie dostrzec nie tylko wyraźną pomarańczową tarczę planety, ale też ciemniejsze regiony składające się ze skał wulkanicznych, czy białą czapę polarną widoczną na północnym biegunie planety! - radzi autor profilu „Z głową w gwiazdach”.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.