Sprawa 27-letniej gdańszczanki, która była ofiarą stalkingu, sięga września 2020 roku. To wtedy zaczął ją nękać 46-letni obywatel Francji, którego spotkała podczas zagranicznej wycieczce. Jak utrzymuje pokrzywdzona, nie znała ona mężczyzny, nie utrzymywała z nim relacji. Podczas wycieczki jedynie mijali się we wspólnych częściach hotelu.
Mężczyzna robił jej zdjęcia z ukrycia oraz próbował nawiązać znajomość. Pokrzywdzona gdańszczanka jednak zbywała go i nie dążyła do kontaktu. Po powrocie do Polski okazało się, że mężczyzna znalazł jej konto w mediach społecznościowych. Zaczął przesyłać jej liczne wiadomości, okazując coraz większą natarczywość. Na nic zdało się blokowanie go na portalach społecznościowych, bowiem stalker zakładał kolejne konta i wysyłał kolejne propozycje spotkań. Kobieta stanowczo odmawiała.
Mężczyzna nie dawał za wygraną. Pod zdjęciami kobiety zaczął zamieszczać komentarze. Kobieta nie zdawała sobie sprawy z powagi sytuacji. Na podstawie zamieszczanych przez nią na portalach społecznościowych fotografii, 46-latek ustalił jej miejsce zamieszkania. Postanowił przyjechać do Polski, a następnie wynajął pokój nieopodal jej domu. Wtedy zaczęło się najgorsze. Mężczyzna przychodził pod mieszkanie gdańszczanki, fotografował ją i obserwował. Kobieta postanowiła zgłosić sprawę na Policję, która zajęła się sprawą.
Stalkera udało się zatrzymać w miniony piątek. W godzinach popołudniowych mundurowi zatrzymali go nieopodal jednej z gdańskich restauracji. Obywatel Francji trafił do aresztu, a policjanci zabezpieczyli jego telefon, który został przekazany biegłemu. 46-latek usłyszał zarzut uporczywego nękania, naruszania prywatności 27-latki i wzbudzania w niej poczucia zagrożenia. Mężczyzna został objęty policyjnym dozorem i ma zakaz kontaktowania i zbliżania się do pokrzywdzonej. Grozi mu 8 lat więzienia.
Policjanci przypominają, że zgłoszenie im uporczywego nękania jest jedyną metodą walki z tym przestępstwem. Konieczne jest gromadzenie dowodów, np. listów, SMS-ów, e-maili czy nagrań, a także pozyskanie świadków.
- Należy jednak pamiętać, że jednorazowa sytuacja nie może być traktowana jako uporczywa. Warunkiem wypełnienia znamion przestępstwa stalkingu jest to, że poprzez nękanie sprawca wzbudza w pokrzywdzonym, uzasadnione okolicznościami, poczucie zagrożenia. Wszystkie ww. oznaki aktywności sprawcy muszą odbywać się wbrew woli, a często też kontynuowane są pomimo zdecydowanego sprzeciwu adresata - przypomina st. asp. Karina Kamińska, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Gdańsku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.