Dzięki skutecznej pracy i zaangażowaniu gdańskich policjantów w ciągu zaledwie dwóch dni zatrzymano trzech mężczyzn podejrzanych o udział w oszustwach metodą „na policjanta”. Sprawcy wyłudzili od mieszkańców Gdańska dziesiątki tysięcy złotych, podszywając się pod funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji. Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty i decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące.
Pierwsza z opisanych spraw miała miejsce 8 czerwca. Po godzinie 13.00 do seniorki z Gdańska zadzwoniła kobieta podająca się za pracownicę Poczty Polskiej. Poinformowała mieszkankę miasta o rzekomej wizycie listonosza z listami poleconymi. Gdy seniorka odmówiła ich odbioru, rozmowa została zakończona. Kobieta zachowała jednak czujność i skontaktowała się z pocztą, gdzie dowiedziała się, że był to element próby oszustwa.
Kilka godzin później do tej samej seniorki zadzwonił mężczyzna przedstawiający się jako funkcjonariusz CBŚ. Oszust przekonał kobietę, że jej oszczędności są zagrożone. Pod wpływem manipulacji seniorka ujawniła informacje o swoich finansach, a następnie udała się do banku, gdzie wypłaciła 20 tysięcy złotych. Przez cały czas pozostawała w kontakcie telefonicznym z oszustem, który wywierał na nią presję i wydawał kolejne polecenia. Ostatecznie kobieta przekazała pieniądze nieznajomemu mężczyźnie w okolicy jednego z gdańskich parków.
Sprawą natychmiast zajęli się policjanci. Dzięki intensywnej pracy operacyjnej ustalili tożsamość osoby, która odebrała od seniorki pieniądze. 16 czerwca na terenie Koszalina zatrzymano 22-letniego mieszkańca tego miasta. Na wniosek Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Śródmieście sąd zdecydował o zastosowaniu wobec niego trzymiesięcznego aresztu.
Kolejne zatrzymania miały miejsce dzień później, 17 czerwca. Policjanci z Komisariatu Policji na Śródmieściu otrzymali zgłoszenie od mieszkańca Gdańska, który został oszukany na kwotę 12 tysięcy złotych. W jego przypadku schemat działania sprawców był podobny. Telefonująca kobieta podająca się za funkcjonariuszkę CBŚ przekonała mężczyznę, że jego pieniądze są zagrożone. Pokrzywdzony wypłacił gotówkę z banku, a następnie przekazał ją oszustom.
Kryminalni błyskawicznie rozpoczęli działania i jeszcze tego samego dnia zatrzymali dwóch podejrzanych. W ręce funkcjonariuszy wpadli mieszkańcy Rudy Śląskiej w wieku 19 i 20 lat. Decyzją sądu, na wniosek Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz, obaj zostali tymczasowo aresztowani na okres trzech miesięcy.
Policja po raz kolejny apeluje o zachowanie ostrożności i ograniczonego zaufania wobec osób kontaktujących się telefonicznie i podających się za funkcjonariuszy, pracowników banków czy innych instytucji. Funkcjonariusze przypominają, że prawdziwi policjanci nigdy nie proszą o przekazywanie pieniędzy, kosztowności ani informacji dotyczących posiadanych oszczędności.
W przypadku otrzymania podejrzanego telefonu należy natychmiast zakończyć rozmowę i skontaktować się z najbliższą jednostką Policji lub zadzwonić pod numer alarmowy 112. Czujność i rozwaga mogą uchronić przed utratą oszczędności życia.
Komentarze (0)