reklama

Jutro wodowanie w Stoczni Gdańskiej. Przyjdź i zobacz widowisko

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jutro wodowanie w Stoczni Gdańskiej. Przyjdź i zobacz widowisko - Zdjęcie główne
Autor: jm | Opis: Zdjęcie z wodowania, które miało miejsce w lipcu ubiegłego roku.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości GdańskPonad 200 metrów efektownego zjazdu do wody i niepowtarzalna okazja, by zobaczyć pracę stoczni z bliska. Już w środę mieszkańcy i turyści będą mogli obserwować publiczne wodowanie nowego statku rybackiego na terenach dawnej Stoczni Gdańskiej. To jedno z nielicznych takich wydarzeń udostępnianych odwiedzającym.
reklama

Karstensen Shipyard Poland ponownie otwiera swoje bramy dla mieszkańców i turystów. Już w środę, 24 czerwca, na terenach dawnej Stoczni Gdańskiej będzie można z bliska obserwować widowiskowe wodowanie nowego statku rybackiego. Tym razem wydarzenie zapowiada się szczególnie efektownie, jednostka ustawiona jest w najwyższym punkcie pochylni B1, co oznacza, że podczas wodowania pokona ponad 200 metrów po torach ślizgowych, zanim znajdzie się w wodzie.

Operacja rozpocznie się o godz. 11.00, jednak brama stoczni przy ul. Malarzy, w pobliżu przystanku SKM Gdańsk Stocznia, zostanie otwarta dla odwiedzających już o godz. 10.40. To rzadka okazja, by zobaczyć z bliska jeden z najbardziej spektakularnych momentów w procesie budowy statku.

reklama

Będzie to czwarte wodowanie w gdańskim zakładzie Karstensen Shipyard Poland w tym roku i drugie udostępnione publiczności. Od rozpoczęcia działalności w Gdańsku stocznia zwodowała już 16 jednostek.

Zwodowany zostanie nowoczesny trawler-seiner przeznaczony do połowu ryb pelagicznych, takich jak śledzie, makrele, szproty czy błękitki. Jednostka ma niemal 70 metrów długości i 15,5 metra szerokości. Wyposażono ją w 11 specjalnych ładowni z chłodzoną wodą morską, które pozwalają przechowywać złowione ryby w temperaturze poniżej zera stopni Celsjusza.

Statek powstaje dla norweskiego armatora Leinebjørn AS. Budowa rozpoczęła się w lipcu 2025 roku. Po wodowaniu jednostka pozostanie jeszcze przez około miesiąc w Gdańsku, gdzie prowadzone będą dalsze prace wyposażeniowe. Następnie zostanie odholowana do duńskiego Skagen, gdzie przejdzie końcowy etap wyposażania.

reklama

Wodowanie odbędzie się tradycyjnie rufą do wody. Dla miłośników statków, przemysłu stoczniowego i fotografii będzie to wyjątkowa okazja, by zobaczyć na żywo jeden z najbardziej charakterystycznych momentów pracy stoczni.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
logo