Województwo pomorskie: sytuacja finansowa mieszkańców jest tragiczna
Mieszkańcy Pomorza zmagają się ze średnim zadłużeniem wynoszącym aż 28 129 zł na osobę – najwyższym w kraju. Region, będący jednym z bardziej rozwiniętych gospodarczo w Polsce, cechuje się dynamicznym rynkiem pracy i rosnącymi kosztami życia. To może częściowo tłumaczyć wysokie zadłużenie, gdyż mieszkańcy, szczególnie w dużych miastach jak Gdańsk, często sięgają po kredyty konsumpcyjne na zaspokojenie codziennych potrzeb.Niemniej wysoka pozycja naszego miasta w rankingu nie jest powodem do dumy, a wręcz przeciwnie.
Pozycja innych województw w rankingu zadłużenia
W zestawieniu rzetelności finansowej województw najwyżej uplasowały się Podkarpacie, Świętokrzyskie, Małopolskie, Podlaskie i Wielkopolskie. Wysoką pozycję tych regionów tłumaczy się m.in. mniejszym poziomem konsumpcji oraz silnymi tradycjami wsparcia rodzinnego. Pomimo trudnej sytuacji gospodarczej, jak na przykład wysokiego bezrobocia na Podkarpaciu (8,4%), mieszkańcy tych regionów rzadziej korzystają z kredytów, co pozytywnie wpływa na ich zdolność do regulowania zobowiązań.Z kolei województwa z końca rankingu, takie jak Śląskie, Dolnośląskie, Mazowieckie i Pomorskie, charakteryzują się wyższym poziomem urbanizacji i konsumpcji. W rezultacie mieszkańcy tych obszarów częściej korzystają z pożyczek i kredytów, co zwiększa ryzyko finansowe.
Średnie zadłużenie w Polsce
Pomorskie jest liderem pod względem średniego zadłużenia, jednak również inne województwa, takie jak Mazowieckie (24 367 zł), Lubelskie (23 938 zł) czy Śląskie (22 545 zł) odnotowują wysokie wartości. Z kolei mieszkańcy Łódzkiego mogą pochwalić się najniższym poziomem zadłużenia w Polsce – 18 725 zł. Województwa takie jak Wielkopolskie (19 317 zł) czy Lubuskie (20 493 zł) także pozostają wśród tych, gdzie zarządzanie finansami wypada lepiej.
Polacy skarżą się na jakość życia
Raporty pokazują, że aż 42% Polaków uznało, iż ich sytuacja finansowa uległa pogorszeniu w ostatnich miesiącach. Wysoki odsetek niezadowolonych odnotowano m.in. w Małopolsce (52,8%), Zachodniopomorskim (47,7%) i Łódzkim (45,3%).
Raport Krajowego Rejestru Długów (KRD) i Rzetelnej Firmy
Jak powstał raport KRD?. Dokonano dokładnej analizy sytuacji finansowej polskich konsumentów w każdym z województw. Następnie w analizie wzięto pod uwagę zadłużenie notowane w KRD w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców, średnią kwotę zaległości przypadającą na jednego dłużnika oraz odsetek zadłużonych w stosunku do ogólnej liczby mieszkańców każdego województwa.W każdej z kategorii przyznawane były punkty, których suma decydowała o miejscu w rankingu rzetelności województw – to znaczy takich, gdzie mieszkańcy rzadziej korzystają z pożyczek finansowych, a co za tym idzie – nie trafiają tak licznie do bazy danych dłużników.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.