Według danych GUS, liczba mieszkańców w większości największych miast Polski systematycznie rośnie. Najwięcej mieszkańców ma oczywiście Warszawa, której przybyło 66 tysięcy mieszkańców. Stolica ma ich łącznie już 1,86 miliona. Na drugim miejscu tradycyjnie znalazł się Kraków, liczący ponad 800 tys. obywateli. Względem końca 2020 roku w 2021 roku nastąpił wzrost o 20,7 tys. Na trzecim miejscu znalazł się Wrocław ze wzrostem 31 tys. mieszkańców i ich łączną liczbą 673 tys. Stolica Dolnego Śląska wyprzedziła liczącą 670,6 tys. mieszkańców Łódź, w której ubyło 1,5 tys. obywateli. Piąte miejsce zajął Poznań z liczbą mieszkańców 546,9 tys. i wzrostem o 14,8 tys. osób.
Na szóstym miejscu w Polsce znalazł się Gdańsk. Nasze miasto liczyło w 2021 roku 486 tysięcy mieszkańców, o 15 tysięcy więcej niż na koniec 2020 roku. Jeśli tendencja wzrostowa utrzyma się, stolica Pomorza w ciągu kilku lat ma szansę przekroczyć po raz pierwszy w historii przekroczyć liczbę pół miliona mieszkańców.
Warto podkreślić, że rzeczywista liczba mieszkańców miast jest zawsze wyższa niż liczba osób zameldowanych w danej miejscowości. Miastom i gminom zależy jednak na tym, aby jak największa liczba osób była zameldowana w swoim miejscu zamieszkania, a przynajmniej, żeby odprowadzała tutaj podatki. Im więcej mieszkańców płaci podatki w swoim miejscu zamieszkania, tym większy jest budżet miasta, gminy, powiatu, a nawet, tak jak w przypadku Gdańska, dzielnicy. Przekłada się to na większe możliwości inwestowania w najbliższe otoczenie i podnoszenie komfortu życia w danym miejscu.
[news:1336025]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.