Tytuł Zielonej Stolicy Europy jest przyznawany co roku jednemu europejskiemu miastu, które pokazało, że wiedzie prym pod względem zrównoważenia środowiskowego, społecznego i gospodarczego. W rywalizacji mogę być jedynie miasta liczące powyżej 100 tys. mieszkańców. W przypadku państw, w których nie ma tak dużego miasta, dopuszczone jest największe miasto w kraju.
Do rywalizacji o tytuł na 2023 rok stanęły cztery polskie miasta: Warszawa, Rzeszów, Gdańsk oraz Kraków. Dziś ogłoszono czwórkę finalistów konkursu. Szansę na tytuł Zielonej Stolicy Europy mają obecnie: Helsingborg (Szwecja), Sofia (Bułgaria), Tallinn (Estonia) oraz Kraków.
W przypadku Krakowa jury konkursu doceniło wprowadzenie restrykcyjnych ograniczeń palenia paliwami stałymi oraz ogromną akcję wymiany starych pieców.
Miasto, któremu przyznany jest tytuł Zielonej Stolicy Europy otrzymuje 600 000 euro na realizację programu na rzecz ochrony środowiska.
[news:1193644]
[news:1192540]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.