Ignacy Jan Paderewski był światowej sławy pianistą, szczególnie zasłużonym dla naszej ojczyzny. W czasie I Wojny Światowej działał w zakresie dyplomacji na szeroką skalę w Europie i Stanach zjednoczonych w interesie Polski. Jego wizyta w Poznaniu była impulsem do wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości był premierem i ministrem spraw zagranicznych. Był także jednym z sygnatariuszy traktatu wersalskiego.
Wnioskodawcą projektu uchwały dotyczącej budowy pomnika Paderewskiego jest prezydent Gdańska Aleksanda Dulkiewicz. W uzasadnieniu powołuje się na wizytę Ignacego Paderewskiego 25 grudnia 1918 roku w Gdańsku, dokąd przybył na pokładzie brytyjskiego krążownika. Zaproponowaną lokalizacją jest nadmorski park w Brzeźnie. Wybór ten jest argumentowany bliskością miejsca, gdzie wybitny Polak zszedł na ląd w grudniu 1918 roku oraz trwającą rewitalizacją Domu Zdrojowego.
Według zapisów projektu uchwały, wnioskodawcą projektu jest Instytut Pamięci Narodowej, który ma zabezpieczyć środki finansowe na wykonanie pomnika. Miasto Gdańsk miałoby z kolei sfinansować zagospodarowanie otoczenia monumentu. Jeśli radni przegłosują tę formę upamiętnienia Ignacego Paderewskiego, Prezydent Miasta Gdańska wraz Instytutem Pamięci Narodowej ogłoszą konkurs na projekt pomnika. Temat będzie poddany dyskusji i głosowaniu na najbliższej sesji Rady Miasta Gdańska 29 października.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.