reklama

Czy gdańszczanie lubią śmiecić? Największy problem w Śródmieściu, na Oruni i Stogach

Opublikowano:
Autor:

Czy gdańszczanie lubią śmiecić? Największy problem w Śródmieściu, na Oruni i Stogach  - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gdańsk Pomimo ryzyka niemałej kary finansowej, wielu gdańszczan nadal nielegalnie wyrzuca śmieci. Mieszkańcy posiadają wiele możliwości pozbycia się odpadów, a mimo to dalej zostawiają je w nieodpowiednich miejscach. Największy problem dotyczy Śródmieścia, Oruni i Stogów.
reklama

Na ten moment, za zaśmiecanie przestrzeni publicznej można otrzymać mandat w wysokości 500 złotych. Pomimo tego dla niektórych dalej nie jest to wystarczający powód do wyrzucania swoich odpadów w przeznaczonych do tego miejscach. 

W 2022 roku Straż Miejska podjęła 269 interwencji dotyczących śmiecenia. Wystawiono 241 mandatów, wydano 28 pouczeń, a 10 spraw skierowano do sądu. Od początku bieżącego roku było to zaś 41 interwencji: w tym 24 mandaty, 8 pouczeń i 3 wnioski do sądu. Problem najczęściej nasila się w poniższych dzielnicach:

  • Śródmieściu,
  • Oruni,
  • Stogach.
W ubiegłym roku do miejskiej kasy wpłynęło prawie 15 tysięcy złotych, właśnie z mandatów wystawionych za śmiecenie w przestrzeni publicznej.

Gdzie legalnie oddawać śmieci? 

Każdy mieszkaniec w ramach Gminnego Systemu Gospodarowania Odpadami Komunalnymi, posiada możliwość legalnego wyrzucania odpadów do pojemników mieszczących się przy gospodarstwach domowych. W ramach tej usługi można oddawać papier, szkła, metale, tworzywa sztuczne i bioodpady. W niektórych aptekach można również oddawać leki. 

Na terenie Zakładu Utylizacyjnego, w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) mieszkańcy mogą pozostawiać też: zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, baterie i akumulatory, chemikalia, przeterminowane leki, termometry rtęciowe, odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych, czyli takie, które powstały w wyniku przyjmowania produktów leczniczych, w szczególności igły i strzykawki, odpady tekstyliów i odzieży, zużyte opony, ale tylko w ilości 8 sztuk na rok, odpady budowlane i rozbiórkowe w ilości do 2 ton na każdy rok kalendarzowy.

-Na terenie miasta organizowana jest 3 razy do roku objazdowa zbiórka odpadów niebezpiecznych, gdzie, zgodnie z ustalonych harmonogramem określającym konkretne miejsca i godziny postoju pojazdu odbierającego odpady, mieszkańcy mogą przekazywać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, farby, chemikalia, zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane leki, termometry, lampy rtęciowe, świetlówki, zużyte igły, strzykawki i inne odpady o charakterze medycznym - mówi Jędrzej Sieliwończyk, Inspektor Referatu Prasowego Biura Prezydenta 

PSZOK oferuje również możliwość odbioru bez dodatkowych opłat elektroodpadów o większych gabarytach. Zgłoszenia można dokonać telefonicznie oraz mailowo. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama