Dzikie zwierzęta coraz częściej zaglądają na gdańskie osiedla. Część z nich nie stanowi większego zagrożenia dla mieszkańców, lecz niektóre gatunki zwierząt w poczuciu zagrożenia mogą zaatakować człowieka. Szczególnie często na ulicach Gdańska spotykamy dziki.
W ostatnich tygodniach do naszej redakcji coraz częściej napływają zdjęcia dzikich zwierząt w mieście. Najczęściej mieszkańcy napotykają dziki, które szczególnie upodobały sobie Brzeźno. Zwierzęta spacerując po ulicach "przeszukują" między innymi plaże, trawniki i kosze na śmieci. Jak się okazuje, w od początku wakacji w całym mieście już co najmniej kilkadziesiąt razy dzikie zwierzęta pojawiły się w mieście.
- Od początku lipca do gdańskiej straży miejskiej wpłynęło 51 zgłoszeń dotyczących dzikich zwierząt. Niestety nie prowadzimy osobnej statystyki dla konkretnych gatunków - mówi w rozmowie z portalem Puls Gdańska Marta Drzewiecka, rzecznik prasowy gdańskiej Straży miejskiej.
Zwierzęta przyzwyczaiły się do obecności człowieka, potrafią spacerować ulicami miasta nawet, gdy w pobliżu przemieszcza się dużo ludzi. Z pozoru spokojne dziki mogą jednak w każdej chwili zaatakować, gdy tylko poczują się zagrożone. Z tego powodu ich obecność w przestrzeni miejskiej najlepiej zgłaszać do straży miejskiej lub Gdańskiego Centrum Kontaktu. Zgłoszenia przekazywane są do Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku, w ramach którego takimi sprawami zajmuje się miejski łowczy. Zazwyczaj zwierzęta są chwytane i przewożone do lasów poza miastem.
Liczba dzikich zwierząt w mieście w ostatnim czasie rośnie. Potwierdzają to statystyki straży miejskiej.
- Od początku roku 2020 do Straży Miejskiej w Gdańsku wpłynęło 229 zgłoszeń dotyczących dzikich zwierząt. W analogicznym okresie w roku 2019 takich zgłoszeń było 207 - tłumaczy Marta Drzewiecka.
Dlaczego dzikie zwierzęta, a w szczególności dziki tak upodobały sobie nasze miasto? Przede wszystkim dlatego, że w mieście mają łatwy dostęp do pożywienia. Dlatego też dzikich zwierząt nie należy dokarmiać i ułatwiać im dostępu do jedzenia. Szczególnie konieczne jest dbanie o właściwe zabezpieczanie śmietników. Śmietniki uliczne powinny być opróżniane na tyle często, aby nie dochodziło do ich przepełnień. Wiele też zależy od samych mieszkańców, którzy nie powinni wyrzucać śmieci poza miejscami do tego przeznaczonymi. Nie można bowiem zapominać, że z pozoru niewinne zwierzę może w każdej chwili poczuć się zagrożone i zaatakować.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.