reklama

Brak ofert na dostawy prądu dla Gdańska. Znamy plany władz miasta

Opublikowano:
Autor:

Brak ofert na dostawy prądu dla Gdańska. Znamy plany władz miasta - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości GdańskZ powodu braku ofert, w ubiegłym tygodniu unieważniony został przetarg na dostawę energii elektrycznej dla Gdańska i kilkudziesięciu innych podmiotów. Władze Gdańska rekomendują wszystkim członkom grupy zakupowej podjęcie negocjacji z wyłonionym z wolnej ręki dostawcą.
reklama

Gdańsk od lat kupuje energię w tzw. grupie zakupowej. Należy do niej, oprócz Gdańska, również kilka innych gmin (m.in. Sopot, Tczew, Malbork) oraz samorządowych instytucji (m.in. Gdańskie Autobusy i Tramwaje, Europejskie Centrum Solidarności oraz Port Lotniczy). 

W poniedziałek (3 października) odbyło się spotkanie grupy zakupowej, dotyczące nierozstrzygniętego przetargu na zakup energii elektrycznej na rok 2023. 

 - Wśród naszej grupy zakupowej, raczej wszyscy opowiadają się za tym, żebyśmy pozostali wspólnie, ponieważ do tej pory to przynosiło nam wszystkim korzyści. Daliśmy sobie jednak czas do końca tygodnia, żeby każdy mógł podjąć decyzję, czy zostaje w grupie zakupowej, czy nie – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

reklama

Dwie spółki z grupy zastanawiają się nad samodzielnym zakupem prądu. 

 - Jedna bardzo kluczowa dla naszego codziennego życia, czyli spółka dostarczająca wodę. Około 20 mln rocznie wydaje ona na zakup energii, a dzisiaj każda cena, która jest powyżej pewnego pułapu, niestety może skutkować także zmianą taryfy. Druga z tych spółek to jest nasze lotnisko imienia Lecha Wałęsy. Być może będą one musiały rozważyć samodzielny zakup – podkreśla Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Negocjacje już dziś

Podczas spotkania władze Gdańska zachęcały pozostałe samorządy i spółki do pozostania w grupie zakupowej oraz zarekomendowały wyłonienie dostawcy energii z wolnej ręki i negocjowanie z jednym, wybranym sprzedawcą.

reklama

- Jesteśmy zdeterminowani, żeby jak najszybciej zapewnić bezpieczeństwo energetyczne zarówno mieszkankom i mieszkańcom naszego miasta, wszystkim instytucjom, jak i wszystkim członkom naszej grupy zakupowej. Po sztabie kryzysowym, który miał miejsce w piątek, dzisiejszym spotkaniu grupy zakupowej od razu przystępujemy do rozmów z dostawcami energii eklektycznej. Jeszcze dziś jestem umówiony na rozmowę z przedstawicielami Energi. Jestem przekonany, że w dialogu z różnymi spółkami energetycznymi będziemy szukać wyjścia z tej sytuacji  - mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

Gdańsk w tym roku przeznaczył na zakup energii elektrycznej kwotę 47 milionów złotych. Podstawowe usługi publiczne, takie jak edukacja, oświetlanie ulic, dostawa wody, odbiór ścieków, czy transport miejski generują największe zużycie prądu.

reklama

Ustawa będzie pomocna?

Gdańsk, podobnie jak inne gminy i powiaty, czeka na projekt ustawy dotyczącej ceny gwarantowanej dla odbiorców chronionych oraz jednostki samorządu terytorialnego. Projekt nie został jeszcze opublikowany, a ustawa wejdzie w życie w najbliższych tygodniach.

[news:1357150]

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama