Albinizm – rzadka cecha wśród zwierząt
Albinizm jest cechą, która bardzo rzadko występuje wśród zwierząt. Dlatego zazwyczaj spotkanie takiego zwierzęcia dla wielu jest niezwykłym przeżyciem.U jeleniowatych ssaków żyjących w Polsce albinizm nie występuje często. Mimo to raz na jakiś czas udaje się spotkać z tym wyjątkowym zwierzęciem lub uchwycić w oku kamery.
Białe ubarwienie najczęściej spotykane jest u danieli. Wyglądają one bardzo dostojnie, jednak ich umarszczenie ma także swoje wady. Takie zwierzęta mają często trudności w zdobywaniu pokarmów i ukrywaniem się. To jednak nie wszystko. Zdarza się, że mają także gorszy wzrok i inne problemy ze zdrowiem.
Mimo to zawsze cieszą się dużą popularnością w sieci i są na liście marzeń niejednego fotografa, którzy liczą na wykonanie choć jednego zdjęcia tego wyjątkowego osobnika.
Biały daniel i cielak widziani przy Trasie Kaszubskiej
Ostatnio kamera monitoringu drogowego uchwyciła wyjątkową parę zwierząt w okolicy trasy S6.
– Na jednym z przejść dla zwierząt kamera uchwyciła na spacerze łanię daniela albinosa z cielakiem – pisze GDDKiA Gdańsk na platformie X.
Zwierzęta spokojnym krokiem przechadzały się i zdawały nie przejmować dużym ruchem samochodów, który odbywał się tuż nad nimi.
Jak widzimy na krótkim nagraniu, zamieszczonym przez GDDKiA zwierzęta na chwilę przystanęły w okolicy kamery, dzięki czemu jeszcze lepiej można się im przyjrzeć.
Lasy Państwowe o albinizmie wśród ssaków
Choć przez dość częstą obecność białych danieli w sieci zdążyliśmy się do nich już przyzwyczaić, to Lasy Państwowe przypominają, że wśród ssaków albinizm stwierdza się raz na około 100 tysięcy urodzeń.
– Przyczyn powstawania albinizmu poszukiwano już za czasów Karola Linneusza, czyli od połowy lat czterdziestych XVIII w. Zaobserwowano wtedy, że bielactwo może być cechą dziedziczną, której przyczyn powstawania w XVIII w. dokładnie nie rozumiano. Dziś wiadomo, że dziedziczenie albinizmu jest uwarunkowane przez jedną parę genów odpowiedzialnych za niewytwarzanie tyrozynazy, enzymu będącego katalizatorem podczas procesu powstawania melaniny, pigmentu odpowiedzialnego za ciemne ubarwienie -wyjaśniają Lasy Państwowe.
Nie dość, że szansa na spotkanie w lesie albinosa jest mała, to do tego okazuje się, że albinos albinosowi nierówny. Przez badaczy rozróżniane są albinosy prawdziwe, u których występuje zupełny brak pigmentów w komórkach i tęczówce oczu oraz albinosy częściowe, które białe części ciała zawdzięczają brakowi melaniny i występują one tylko w kilku wybranych partiach ciała.
Jest jeszcze trzecia odmiana albinizmu. To leukalizm, tzw. albinizm leucyjski, polegający na częściowej utracie barwy różnych fragmentów ciała z wyjątkiem oczu.
Jak wyjaśniają nadleśniczy, przyczyną leukalizmu jest utrata innych pigmentów niż te pochodzące z grupy melanin.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.