Uroczyste otwarcie odnowionej Twierdzy Wisłoujście zaplanowano na sobotę (27 kwietnia) w samo południe. Zwiedzający zobaczą tego dnia zrewaloryzowane zabytkowe Koszary Napoleońskie i nową wystawę czasową.
– Zapraszamy do zrewaloryzowanych Koszar Napoleońskich na wystawę "Od Batorego do Gromu: Jak tworzymy kolekcję Twierdzy Wisłoujście". W pomieszczeniach budynku będą również dostępne stanowiska z wirtualną rzeczywistością. Trójwymiarowe modele Twierdzy z okresu XVII, XIX, XX i XXI wieku przygotowaliśmy dla miłośników gdańskich fortyfikacji w ramach projektu Archaeobalt – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.
W sobotę na pierwszych zwiedzających Koszary Napoleońskie czeka "archeologiczna" niespodzianka, a na wszystkich wewnątrz Twierdzy Wisłoujście - pokazy rekonstruktorów oraz strefa relaksu z ogniskiem, na którym będzie można przypiec własny prowiant. Tego dnia zwiedzanie Twierdzy Wisłoujście będzie bezpłatne.
Ukończone prace nie są ostatnią inwestycją w ten historyczny obiekt. Zapowiadane są kolejne zmiany.
- Twierdzę Wisłoujście czekają dalsze, duże zmiany! Pod koniec obecnego roku rozpoczną się prace budowlane wokół położonego na terenie Szańca Wschodniego "Hangaru Uniwersyteckiego", w którym znajdzie się wystawa stała, strefa gastronomiczna oraz punkt kasowy. Zagospodarowane zostaną także pomieszczenia wewnątrz Fortu, w których docelowo prowadzone będą zajęcia edukacyjne dla najmłodszych mieszkańców Gdańska - dodaje Waldemar Ossowski.
Podczas majówki i po jej zakończeniu zwiedzający będą mogli także zapoznać się z postępami prac wewnątrz fortyfikacji, które miały miejsce w ostatnich trzech latach. Na pierwszych turystów czekają: odnowiona wieża, wieniec, pomieszczenia kamieniczek oficerskich oraz plenerowa ścieżka zwiedzania.
Nie wszystkie części zabytkowej fortyfikacji będą udostępniane zwiedzającym. W tym roku wejście będzie możliwe jedynie do wybranych pomieszczeń, np. kazamaty czterech bastionów. Jedna z nich zostanie udostępniona dopiero po zakończeniu okresu ochronnego hibernacji nietoperzy, czyli 1 maja. Ograniczenia to skutek wciąż prowadzonych prac, a z drugiej modyfikacji miejscowego planu ochrony nietoperzy. Zgodnie z wytycznymi dla zabytku niektóre pomieszczenia będą mogły być czynne do końca września.
Dodatkowe atrakcje na długi weekend
W weekend 27-28 kwietnia oraz od 1 do 5 maja odwiedzający Twierdzę Wisłoujście będą mogli spotkać rekonstruktorów Garnizonu Gdańsk, Kompanii Kaperskiej, Załogi Twierdzy Wisłoujście oraz Gdańskiej Roty Mieszczańskiej. Eksperci przybliżą tajniki dawnej gdańskiej kuchni, obróbki bursztynu, tradycyjnego stolarstwa i ciesielstwa oraz maszyny powroźniczej. Od 3 do 5 maja na terenie obiektu będzie można spotkać alchemika, a 1 i 2 maja bartnika i piekarzy.W programie przewidziano także W-F w wykonaniu „Wynajmij Rycerza” (1-3 maja) oraz prezentację dawnych gier planszowych (27-28 kwietnia oraz 4-5 maja). Czas zwiedzania umili także błazen Jajosz, który 1 i 2 maja, przeniesie słuchaczy w świat średniowiecznych i nowożytnych „sucharów”, które bawiły arystokrację, rycerstwo i zwykłych ludzi.
Godziny otwarcia Twierdzy Wisłoujście
W 2024 roku Twierdza Wisłoujście będzie otwarta według następującego harmonogramu:
- 7 kwietnia – 5 maja (majówka), codziennie w godz. 10.00-18.00
Dodatkowe autobusy na majówkę
Na co dzień do Twierdzy Wisłoujście można dojechać autobusami linii 106 i 138 (przystanek Pokładowa). Od 27 kwietnia do 5 maja dodatkowo do Twierdzy Wisłoujście będą dojeżdżały autobusy linii 658 oraz pojazdy specjalnej linii 906, która będzie funkcjonowała na trasie Sucharskiego - Ku Ujściu - Pokładowa - Charpentiera - Twierdza Wisłoujście - Charpentiera - Pokładowa - Ku Ujściu - Sucharskiego - przystanek „Sucharskiego". Rozkłady jazdy są dostępne na stronie ZTM Gdańsk.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.