W Pelplinie, liczącym tylko 8 tysięcy mieszkańców, znajduje się wyjątkowe Muzeum Diecezjalne. To właśnie tam, tuż obok monumentalnej katedry, można zobaczyć jeden z zaledwie 47 zachowanych egzemplarzy pierwszej drukowanej książki na świecie.
Egzemplarz z Pelplina wyróżnia się szczególnym detalem – na marginesie widnieje niewielka plamka, prawdopodobnie ślad po czcionce, która wypadła drukarzowi z rąk. Ten drobny błąd sprawia, że egzemplarz jest absolutnie niepowtarzalny na skalę globalną.
Co jeszcze czyni pelplińską Biblię Gutenberga tak wyjątkową?
To jednak nie wszystko. Księga zawiera również oryginalne czerwone objaśnienia na początku i końcu prologów. Te wyjątkowe elementy podnoszą wartość Biblii do astronomicznego poziomu – 200 milionów złotych. To prawdziwa perełka dla miłośników historii i sztuki druku.Biblia Gutenberga powstała około 1455 roku w niemieckiej Moguncji. Egzemplarz trafił do Pelplina w XIX wieku, a w czasie II wojny światowej został ukryty przed nazistami i wywieziony do Kanady. Wrócił do Polski w 1959 roku i od tego czasu można go podziwiać na miejscu.
Pelplin – polskie centrum dziedzictwa druku
Dziś Biblia znajduje się w Bibliotece Diecezjalnej w Pelplinie i stanowi jedno z najważniejszych dóbr kultury w Polsce. Choć zdigitalizowana wersja jest dostępna online, tylko na żywo można poczuć magię rewolucji druku, która zmieniła świat na zawsze.Pelplin to nie tylko Biblia Gutenberga – to miejsce pełne klimatu i tajemnic. Świetne na jednodniowy wypad z Trójmiasta. Spacer po klasztornych uliczkach i wizyta w muzeum to podróż, w czasie której długo się nie zapomina.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.