Czy można jechać z kotem w pociągu?
Według informacji dostępnych na stronie PKP Intercity do pociągu można zabrać ze sobą psa, kota lub inne małe zwierzę domowe. Jest jednak kilka warunków, które trzeba spełnić. Po pierwsze – przewożone zwierzę musi być na czas podróży umieszczone w specjalnym transporterze. Może być to klatka, kontener lub kosz.
Po drugie – zwierzę nie może przeszkadzać innym. Pamiętaj, że współpasażerowie mogą mieć alergię na kota, co może wiązać się z dużym dyskomfortem. W takiej sytuacji najlepiej udać się do konduktora, który wskaże Ci inne miejsce.
A co z biletem? Twój pupil go nie potrzebuje. Bilet dla siebie kupisz np. w aplikacji mobilnej lub bezpośrednio przez infolinię EuroPodróże, gdzie uzyskasz też szczegółowe informacje o podróżowaniu ze zwierzętami. Możesz też sprawdzić aktualny rozkład jazdy PKP Gdańsk Główny. Właśnie w Trójmieście odbywają się ważne wystawy kotów rasowych, na które możesz wybierać się ze swoim kotem.
Jak przygotować się do podróży z kotem?
Podróż z kotem może być stresująca zarówno dla czworonoga, jak i jego właściciela. Oto garść wskazówek, jak się do niej przygotować. Przede wszystkim przed planowanym wyjazdem udaj się do weterynarza. Zwłaszcza gdy jest to Twoja pierwsza podróż z kotem pociągiem. Każde zwierzę inaczej reaguje na zmianę otoczenia, nowe dźwięki i zapachy, a także zamknięcie przez kilka godzin w transporterze. Weterynarz może zalecić środki uspokajające w postaci obroży, tabletek, a nawet sprayu, dzięki czemu twój pupil będzie spokojniejszy.
Jeśli wybierasz się w długą podróż, możesz zacząć już wcześniej przygotowywać swojego pupila do wyjazdu, zabierając go na krótsze odcinki, na przykład autobusem. Warto też przyzwyczaić kota do transportera. Ustaw go w pokoju, aby kot mógł się z nim oswoić, a w jego wnętrzu ukryj zabawki, przysmaki i miękki kocyk. To zachęci Twojego przyjaciela do spędzania w nim coraz więcej czasu. Przed samą podróżą lepiej nie podawaj kotu jedzenia, aby uniknąć problemów żołądkowych i zapewnić mu większy komfort podczas drogi.
Co spakować na podróż dla kota?
Niezależnie od tego, czy wybierasz się z kotem na wakacje, do rodziny czy też na wystawę na drugim końcu Polski, musisz pamiętać o tym, żeby spakować nie tylko swoje rzeczy, ale też swojego czworonożnego przyjaciela. Przede wszystkim zabierz jego karmę, miseczki, ulubione zabawki i kocyk lub posłanie. Nie zapomnij również o przysmakach. Koniecznie zaopatrz się w podkłady higieniczne, które posłużą do wyłożenia transportera. Nie zapomnij o książeczce zdrowia z aktualnymi szczepieniami!
Jak podróżować z kotem w pociągu?
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, koty i inne zwierzęta domowe należy przewozić w przeznaczonych do tego transporterach. Wyjątkiem są psy, które mogą za dodatkową opłatą podróżować, będąc jedynie na smyczy i w kagańcu.
Zwierzę przewożone w transporterze nie może mieć możliwości wystawiania z niego głowy czy też innej części ciała. W trakcie podróży zwierzę nie może, pod żadnym pozorem, przebywać poza transporterem. Transporter musisz umieścić w miejscu przeznaczonym na bagaż lub trzymać go na kolanach. Transportera nie możesz umieszczać na miejscach do tego nieprzeznaczonych, np. na stolikach, miejscach do siedzenia, leżenia czy sypialnych
– czytamy w regulaminie przewozu pociągami PKP Intercity.
Ponadto zwierzęta mają zakaz wstępu do wagonów gastronomicznych. Jeśli zamierzasz odwiedzić WARS, warto wcześniej zaplanować, kto zatroszczy się o pupila, gdy Ty będziesz korzystać z usług gastronomicznych. Możesz zostawić go w bezpiecznym miejscu w wagonie, zapewniając dostęp do wody i wygodne miejsce do odpoczynku. Pamiętaj, aby nie zostawiać zwierzaka samego przez długi czas. W wybranych pociągach istnieje również możliwość zamówienia posiłku do swojego miejsca przez aplikację, co sprawia, że podróż staje się jeszcze bardziej komfortowa.
Jeśli będziesz trzymać się tych kilku prostych zasad, z pewnością bez problemu dojedziesz z pupilem do celu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.