reklama

Pociągiem na Hel? Jak najwygodniej dojechać na półwysep?

Opublikowano:
Autor:

Pociągiem na Hel? Jak najwygodniej dojechać na półwysep? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

TurystykaPółwysep Helski to jeden z najbardziej popularnych, wakacyjnych kierunków w naszym kraju. Tę część Kaszub odwiedzają zarówno lokalsi, jak i turyści z różnych części kraju i świata. Spore zainteresowanie tym miejscem ma jednak również swoje wady. W szczycie sezonu problem może sprawiać dojazd na Hel.
reklama

Wakacje na Półwyspie Helskim co roku budzą niemałe zainteresowanie wśród wczasowiczów. Uformował się on około 6 tysięcy lat temu w wyniku działania prądów morskich, a szczególnie podczas II wojny światowej, miał spore znaczenie militarne. Półwysep ma długość 34 kilometrów, a w najwęższym miejscu, jego szerokość wynosi zaledwie kilkadziesiąt metrów. Piaszczyste plaże, rozbudowana baza noclegowa i liczne atrakcje przyciągają jak magnes.

Półwysep Helski jest również. bogaty w gatunki roślin i zwierząt, a jego duża część jest chroniona w ramach Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Naturalny charakter tego miejsca oraz chęć jego zachowania, powodują, że możliwości rozbudowy infrastruktury transportowej są ograniczone. Do miasta Hel doprowadzona jest droga wojewódzka 216 oraz linia kolejowa nr 213 (Reda-Hel). 

reklama

Jak sprawnie dotrzeć na Hel

Na półwysep można się dostać za pomocą różnych środków transportu. Do dyspozycji mamy licznie kursujące pociągi. Na Hel dopłyniemy również katamaranem oraz dojedziemy oczywiście za pomocą transportu indywudfalnego - samochodu, czy roweru. Ta pierwsza opcja może jednak sprawiać niemałe kłopoty, szczególnie w sezonie letnim.

Półwysep Helski, okolice Jastarni

Warto dobrać środek transportu, w zależności od potrzeb. Sprawdźmy, jak możemy dojechać z Gdańska na Hel

Pociąg

Szczególnie w sezonie letnim, na Hel kursuje wiele pociągów. Do dyspozycji jest kilka połączeń dziennie, bezpośrednio z Gdańska Głównego. Jeszcze więcej składów kursuje jednak z Gdyni Głównej. Na Hel dojeżdżają pociągi Polregio oraz PKP Intercity (TLK, IC, EIC). Jak prezentują się ceny biletów oraz średni czas przejazdu?

reklama

  • Polregio (Gdańsk Główny - Hel) - 2 godziny 40 minut, 22.50 zł,
  • TLK/Inter City (IC) (Gdańsk Główny - Hel) - 2 godziny 30 minut, 33 zł,
  • Express Inter City (EIC) (Gdańsk Główny - Hel) - 2 godziny 30 minut, 73 zł
Co ciekawe, znacznie szybciej można dojechać z przesiadką w Gdyni. Rekordowy czas przejazdu to niecałe dwie godziny za 34 złote. Warto wcześniej sprawdzić rozkład połączeń i zarezerwować bilety internetowo, np. na stronie przewoźnika.

Katamaran

Swoje rejsy oferuje również Żegluga z Gdańska. Tutaj podróż trwa również niespełna dwie godziny, jednak potrafi być znacznie droższa. Z Gdańska na Hel wypływają trzy rejsy dziennie, w tym dwa rezerwowe (podróż może się nie odbyć, gdy nie zbierze się wystarczająca liczba osób).

reklama

mat. zegluga.pl

Co ważne, Żegluga Gdańska nie oferuje sprzedaży biletów internetowych. Ich zakup jest możliwy jedynie stacjonarnie. Rejs w jedną stronę kosztuje aż 95 złotych (bilet normalny), zaś przewóz roweru - 40 złotych.

[news:1552300]

Samochód

Podróż na Hel można również odbyć oczywiście samochodem. W tym przypadku podróż z centrum Gdańska powinna zająć średnio dwie godziny, choć finalny czas jest oczywiście uzależniony od warunków drogowych. Szczególnych zatorów możemy się spodziewać na obwodnicy, w Redzie, Władysławowie oraz przed samym Helem. 

Trasa samochodem z Gdańska na Hel, fot. Google Maps

Kierowcy powinni dotrzeć na Hel najszybciej, poruszając się trasą S6 i S7 oraz drogami wojewódzkimi nr 468 i 216. Średni dystans podróży z Gdańska na Hel to 100 kilometrów.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama