reklama

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - poradnik dla odwiedzających

Opublikowano:
Autor:

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - poradnik dla odwiedzających - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

TurystykaMuzeum II Wojny Światowej jest jednym z najczęściej odwiedzanych muzeów w Gdańsku. Placówka opowiada historię II Wojny Światowej z różnych perspektyw, zarówno działań wojennych w Europie, jak i na innych kontynentach. Na wystawie znajdziemy też eksponaty dotyczące Powstania Warszawskiego i Holokaustu.
reklama

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku po raz pierwszy otworzyło się dla zwiedzających w marcu 2017 roku. Od tamtej pory miesięcznie odwiedza je kilkanaście tysięcy osób.

Ekspozycja

Sercem muzeum jest wystawa główna zajmująca powierzchnię ponad 5 tys. m2. Jest to opowieść o genezie i skutkach II wojny światowej, o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i życiu zwykłych ludziach. Całą ekspozycję tworzą trzy bloki: "Droga do wojny", "Groza wojny" oraz "Długi cień wojny".

"Droga do wojny" to opowieść o zmianie sił w Europie. Autorzy duży nacisk położyli na ukazanie dążeń do obalenia ładu wersalskiego przez przedstawicieli nazizmu, włoskiego faszyzmu, komunizmu i imperializmu japońskiego. Pierwszą część ekspozycji kończy prezentacja niemieckiej i sowieckiej agresji na Polskę we wrześniu 1939 roku. W tej części wystawy autorzy przedstawili również zbrodnie popełniane przez Niemców na polskiej i żydowskiej ludności cywilnej.

reklama

Dominującymi wątkami sekcji "Groza wojny" są losy uczestników konfliktu - zarówno żołnierzy, jak i zwykłych mieszkańców. Autorzy wystawy ukazali też wojnę oczami jeńców, więźniów obozów, przymusowych robotników, a także kobiet i dzieci. Podczas zwiedzania poznajemy życie codzienne tych osób. Ważną częścią tej wystawy są unikalne eksponaty, które dokumentują losy ofiar, zarówno cywilnych, jak i wojskowych.

Trzecią częścią ekspozycji stałej jest jest blok "Długi cień wojny". Autorzy przedstawili w nim historię zakończenia konfliktu zbrojnego, upadku Trzeciej Rzeszy i tworzenia się nowego podziału Europy. Na ekspozycji autorzy zaprezentowali też sposób rozliczenia się z wojną, poczynając od procesów zbrodniarzy wojennych, a kończąc na różnych formach odbudowy krajów po wojnie.

reklama

Podczas zwiedzania kolejnych sal zobaczymy 3 tys. eksponatów oraz kilkaset nowoczesnych stanowisk multimedialnych. Prezentowane są na nich archiwalne fotografie i filmy, relacje świadków tamtych tragicznych wydarzeń oraz interaktywne mapy pokazujące zmiany granic państw w czasie II wojny światowej oraz ruchy wojsk.

Ile czasu zajmuje zwiedzenie ekspozycji? Odwiedzając jedynie główną wystawę trzeba zarezerwować sobie około 3 godzin. Wystawa dla dzieci zajmie około 45 minut. Dodatkowo aby obejrzeć wystawy czasowe trzeba doliczyć od 30 minut do godziny.

Muzeum II Wojny Światowej - godziny otwarcia i cennik

Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli w miesiącach wrzesień-czerwiec w godzinach: 10:00-18:00, zaś w sezonie wakacyjnym (lipiec-sierpień) w godzinach: 10:00-20:00. W poniedziałki muzeum jest nieczynne dla zwiedzających. Ostatnie wejście odbywa się na godzinę przed zamknięciem wystawy.

reklama

Cennik wejścia na wystawę główną oraz wystawę dla dzieci:

  • Bilet normalny - 25 zł
  • Bilet ulgowy - 18 zł
  • Bilet rodzinny - 60 zł (2 dorosłych i maksymalnie 2 dzieci do 18 roku życia)
Zwiedzając placówkę warto wypożyczyć audioprzewodnik w cenie 10 złotych za osobę. Lektor jest dostępny w 6 wersjach językowych: polskiej, angielskiej, niemieckiej, francuskiej, ukraińskiej oraz rosyjskiej.

Darmowe zwiedzanie placówki możliwe jest we wtorki. W tym dniu nie można zarezerwować wizyty, wejściówkę należy pobrać bezpośrednio w kasie.

Budynek Muzeum dostosowany jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Dojazd do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku znajduje się w ścisłym centrum miasta. Dojście do placówki z Dworca Głównego oraz z ul. Długiej zajmuje mniej niż 15 minut.

reklama

Osoby, które chcą dojechać autobusem, powinny wybrać jedną z dwóch linii: 106 lub 130. Przy samej placówce znajduje się pętla o nazwie Muzeum II Wojny Światowej.

Dla zmotoryzowanych przygotowany został parking podziemny z 142 miejscami postojowymi. Zwiedzający na podstawie biletu wstępu na wystawę główną przez godzinę parkują bezpłatnie, każda kolejna godzina kosztuje 5 złotych.

W okolicy znajduje się też kilkadziesiąt miejsc ogólnodostępnych, jednak znajdują się one w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania. Postój płatny jest 7 dni w tygodniu.

Dane kontaktowe

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
plac Władysława Bartoszewskiego 1
80-862 Gdańsk
Strona internetowa: www.muzeum1939.pl

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama