reklama

Muzeum Bursztynu w Gdańsku - eksponaty, cennik, dojazd

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Turystyka Gdańsk od lat kojarzony jest z bursztynem. Również w grodzie Neptuna znajduje się jedną z największych kolekcji bursztynu na świecie. Poznajcie jedno z najwyżej ocenianych i najpopularniejszych muzeów w Gdańsku.
reklama

Muzeum Bursztynu w Gdańsku zostało założone w 2000 roku jako oddział Muzeum Gdańska. Po raz pierwszy wystawę turyści i mieszkańcy mogli zwiedzać 28 czerwca 2006 roku. Pierwszą siedzibą muzeum mieściła się w Wieży Więziennej oraz Katowni przy Drodze Królewskiej (część Zespołu Przedbramia). Od lipca 2021 roku placówka przeniosła się do nowej siedziby w zabytkowym Wielkim Młynie.

Wielki Młyn w Gdańsku

Po 15 latach działalności w zespole Przedbramia bursztynowa placówka przeniosła się do Wielkiego Młyna na Starym Mieście. Średniowieczny, wzniesiony przez Krzyżaków ok. 1350 roku, młyn wodny na wyspie Tarcza funkcjonował do końca II wojny światowej. Później budynek zaadaptowano na dom kultury Stoczni Gdańskiej (ostatecznie nigdy nie pełnił tej funkcji), magazyn, dyskotekę, a od początku lat 90. ubiegłego wieku przekształcony na dom handlowy.

W 2018 roku podjęto decyzję o przeznaczeniu zabytkowego młyna na nową siedzibę Muzeum Bursztynu. Prace adaptacyjne trwały ponad dwa lata i pochłonęły ponad 33,5 mln złotych. Nową siedzibę otwarto oficjalnie 24 lipca 2021 roku, podczas Jarmarku św. Dominika.

Ekspozycja

Wchodzących do Muzeum Bursztynu wita na parterze wystawiona największa bryła bursztynu na świecie - waży 68,2 kg, a jego wymiary wynoszą 74 x 57,1 x 42,1 cm. Okaz trafił do Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie z Sumatry.

[news:1325422]

W muzeum znajduje się jedna z największych kolekcji bursztynu na świecie. Na około 1000 metrów kwadratowych wystawy stałej znajduje się ponad 1000 eksponatów oraz kilkanaście instalacji scenograficznych.

Inkluzje i historia bursztynu

Na pierwszym piętrze placówki zwiedzający poznają historię Wielkiego Młyna oraz samego bursztynu. Wystawa daje też odpowiedzi na podstawowe pytania, takie jak: z czego jest zbudowany bursztyn, jak doszło do jego powstania oraz czym był las bursztynowy. Na planszach i fotografiach zwiedzający zobaczą dawnych poławiaczy bursztynu, bursztynników oraz współczesne sposoby wydobycia i obróbki bursztynu na skalę przemysłową.

Na pierwszym piętrze wystawy znajdują się również inkluzje roślinne oraz zbiór naturalnych form bursztynu. Wśród eksponatów znajdują się zatopione w bursztynie m.in. części liści, szyszek, kory czy igieł. W jednej z gablot można też podziwiać jedyną w Polsce inkluzję jaszczurki. Zmumifikowana jaszczurka znajduje się w bursztynowej bryłka pochodzącej sprzed 40 milionów lat.

Sztuka i biżuteria

Na drugim piętrze Muzeum Bursztynu znajduje się wystawa archeologiczna oraz eksponaty prezentujące wykorzystanie bursztynu w kulturze i sztuce. Znajdziemy tu wykorzystania bursztynu bałtyckiego od najstarszych czasów. W gablotach zwiedzający zobaczą bardzo pochodzące sprzed kilkuset lat m.in. amulety solarne, czy figurki zwierzęce.

Wśród pochodzących ze średniowiecza przedmiotów z bursztynu prezentowane są sztućce, pudełka oraz dewocjonalia i dzieła sztuki religijnej. Z tego okresu pochodzą m.in. figurki świętych oraz Jezusa Chrystusa. Z przedmiotów codziennego użytku na ekspozycji znajduje się również sekretarzyk w typie gdańskiej szafy barokowej z 1724 roku. Jego autorem jest gdański rzemieślnik Johan Georg Zernebach.

Kolejną grupą bursztynowych eksponatów są wyroby gdańskiego rzemiosła. Odwiedzający mogą podziwiać wykonane z bursztynu, często z dodatkiem srebra, m.in. biżuterię, szkatułki, ołtarzyki, medaliony, sztućce oraz kufle. Na drugim piętrze znajduje się również najcenniejszy eksponat - bursztynowe szachy Michaela Redlina, jeden z czterech kompletów na świecie.

Zwiedzenie dwóch pięter wystawy stałej zajmuje od 90 minut do dwóch godzin. W budynku znajduje się też sala wystaw czasowych na zwiedzanie której trzeba doliczyć kilkanaście minut.

[news:1281042]

Dlaczego warto odwiedzić Muzeum Bursztynu?

Gdańsk jest od wieków kojarzony z bursztynem, który był eksportowany stąd na cały świat. Muzeum Bursztynu w Gdańsku to jedno z najważniejszych muzeów poświęconych tej unikalnej i pięknej substancji, która jest uważana za skarb polskiego wybrzeża. Placówka opowiada historię bursztynu od czasów prehistorycznych do dzisiejszych czasów.

Muzeum Bursztynu w Gdańsku to nie tylko miejsce dla miłośników biżuterii, ale również dla osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę o historii bursztynu i sposobach jego pozyskiwania i przetwarzania. Muzeum organizuje również liczne warsztaty, które pozwalają nauczyć się technik wytwarzania biżuterii z bursztynu.

Muzeum Bursztynu - godziny otwarcia i cennik

Zwiedzanie Muzeum Bursztynu w Gdańsku możliwe jest przez cały rok. Placówka nieczynne jest jedynie w wybrane święta. 

Godziny otwarcia:

  • Poniedziałek - 10:00 - 16:00 (wolny wstęp)
  • Wtorek - zamknięte
  • Środa - 10.00 - 16.00
  • Czwartek - 10.00 - 18.00
  • Piątek - 10.00 - 16.00
  • Sobota - 10.00 - 16.00
  • Niedziela - 10.00 - 16.00
Wejście do Muzeum jest możliwa do 60 min przed zamknięciem muzeum.

Cennik 2022:

  • Normalny - 22 zł
  • Ulgowy (uczniowie, studenci, emeryci i renciści) - 15 zł
  • Rodzinny (do 8 osób, w tym 1-2 dorosłych z dziećmi do 18 lat) - 58 zł
  • Usługa przewodnika (1-9 osób) - 50 zł
  • Usługa przewodnika (10+ osób) - 100 zł
Bilety można kupić w kasie Muzeum lub przez internet. 

Dojazd do Muzeum Bursztynu w Gdańsku

Muzeum Bursztynu znajduje się przy ulicy Wielkie Młyny 16 w samym sercu Starego Miasta. Teren objęty jest Śródmiejską Strefą Płatnego Parkowania. Parkowanie odbywa się na okolicznych uliczkach. Postój jest płatny codziennie w godzinach 9.00 - 20.00.

Stawki opłat za postój:

  • w czasie upływania pierwszej godziny – 5,50 zł
  • w czasie upływania drugiej godziny – 6,60 zł
  • w czasie upływania trzeciej godziny – 7,20 zł
  • w czasie upływania czwartej godziny i następnych – 5,50 zł
W bezpośrednim sąsiedztwie placówki nie ma przystanków transportu zbiorowego, jednak czas dojścia do przestanków Brama Wyżynna oraz Dworzec Główny jest mniej niż 10 minut. Z obu tych przystanków można dojechać praktycznie w każdą część miasta.

Dane kontaktowe

Muzeum Bursztynu
Wielkie Młyny 16
80-849 Gdańsk
Strona internetowa: https://muzeumgdansk.pl/oddzialy-muzeum/muzeum-bursztynu/

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama