reklama

Grunwaldzka na kliszy. Nowa wystawa w Zespole Przedbramia

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Turystyka Grunwaldzka Dzielnica Mieszkaniowca to miejsce, gdzie w powojennym Gdańsku miało tętnić życie. Od tej soboty dostępna będzie wystawa z archiwalnymi zdjęciami ukazująca, jak podnoszono ulicę z ruin.
reklama

Od 25 maja w Zespole Przedbramia do obejrzenia będzie nowa wystawa opowiadająca o historii powojennego Wrzeszcza, a dokładnie Grunwaldzkiej Dzielnicy Mieszkaniowej. Przybliżone mają zostać kulisy powstania GDM, w tym zrealizowane pomysły oraz takie, których nigdy nie wcielono w życie. Goście zobaczą archiwalne fotografie z lat 50. i 60. XX wieku, przedstawiające realia odbudowywania dzielnicy.

- Socrealizm kojarzy się nam z warszawskim Pałacem Kultury, Marszałkowską Dzielnicą Mieszkaniową oraz krakowską Nową Hutą. Także w Gdańsku miało powstać rozległe założenie z monumentalnymi budynkami. Grunwaldzka Dzielnica Mieszkaniowa miała zająć centralną cześć Wrzeszcza i stać się nowym centrum usługowo-handlowym dla podnoszącego się z ruin miasta - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. 

Centralna ulica Trójmiasta

W trakcie II wojny światowej Wrzeszcz nie ucierpiał tak bardzo, jak centrum Gdańska. Jednak Aleja Grunwaldzka poniosła największe straty. Gdy w 1946 roku zapadła decyzja o połączeniu droga Gdańska z Gdynią, wiadome było, że główną ulicę Wrzeszcza czeka remont. Od strony Miszewskiego wyburzono wschodnią pierzeję zniszczonych kamienic, dzięki czemu ulicę poszerzono o 30 metrów. Nowa Grunwaldzka stała się główną osią komunikacyjną tworzącego się Trójmiasta. Zaczęły przy niej powstawać nowe budynki mieszkalne, ale też liczne kawiarnie, sklepy i restauracje.

- Zatwierdzony plan ogólny przedstawiono w 1948 roku. Za projekt urbanistyczny Wrzeszcza była odpowiedzialna wileńska architektka Irena Heilmanowa. To właśnie ona nadała centralnej części dzielnicy wielkomiejski charakter. Następnie plan szczegółowy opracowywał architekt Wacław Rembiszewski wraz z Józefem Chmielem i Władysławem Lewem. To z kolei umożliwiło powołanie Grunwaldzkiej Dzielnicy Mieszkaniowej przez Miejską Radę Narodową w 1950 roku - mówi Klaudiusz Grabowski z Muzeum Gdańska, kurator wystawy.

Jak dodaje Grabowski, pierwotnie budynki powstające w ramach GDM'u miały przypominać zabytkowe gdańskie kamienice, czyli mieć trzy piętra i spadziste dachy. Koncepcja się zmieniła po wizycie delegacji z Warszawy, dla też finalnie powstałe domy przypominają bardziej te ze stolicy. 

Czasowa wystawa będzie dostępna od najbliższej soboty (25.05) w Sali Sądowej Zespołu Przedbramia na ulicy Długiej, a jej wernisaż rozpocznie się o godzinie 12:00. Wystawa będzie dostępna do 30 września. Bilety wejściowe kosztują odpowiednio: 17 złotych normalny oraz 12 złotych ulgowy z wyłączeniem wernisażu, który jest bezpłatny. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama