reklama

Gdańskie punkty widokowe. Skąd podziwiać najpiękniejsze widoki?

Opublikowano:
Autor:

Gdańskie punkty widokowe. Skąd podziwiać najpiękniejsze widoki? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Turystyka Punkty widokowe są zdecydowanie jedną z największych atrakcji turystycznych. W grodzie Neptuna takich wyjątkowych miejsc nie brakuje, każde z nich zapewnia inne, przepiękne spojrzenie na Gdańsk. Zapraszamy na przegląd najciekawszych lokalizacji punktów widokowych w Gdańsku.
reklama

Góra Gradowa

Góra Gradowa (wysokość 46 m n.p.m.) znajduje się w samym centrum Gdańska, zaledwie kilkaset metrów od Dworca Głównego. Można z niej podziwiać krajobraz całego miasta, w tym między innymi Stare Miasto, Stocznię Gdańską, czy Bazylikę Mariacką. Na Górze Gradowej w 2000 roku ustawiono podświetlany w nocy Krzyż Milenijny. Przy samym krzyżu znajduje się główny punkt widokowy, ogrodzony barierkami. Przechodząc "na dziko", pomiędzy okolicznymi drzewami można również natrafić mniej popularne miejscówki, które mimo tego również zaskakują widokiem. Spacer w tym miejscu można dopełnić wizytą na wystawie w Hevelianum, czyli odrestaurowanym, pofortecznym kompleksie. Odwiedzający mają szansę poznać życie gdańszczan w XIX wieku.

W ramach ciekawostki warto dodać, że Góra Gradowa była punktem obserwacyjnym Gdańska w maju 1807 roku dla Napoleona Bonaparte.

Wzgórze Pachołek

Na Wzgórzu Pachołek (100,8 m n.p.m.) znajduje się 15-metrowa wieża widokowa, która umożliwia podziwianie panoramy części Oliwy, Wrzeszcza oraz Sopotu. Z wieży widać też Zatokę Gdańską oraz Trójmiejski Park Krajobrazowy. Obecna konstrukcja powstała w latach 80' ubiegłego wieku, wcześniej w tym miejscu znajdowała się murowana wieża. Zbudowana w 1882 roku została zburzona przez niemieckie wojsko pod koniec II wojny światowej.

Choć wdrapanie się na szczyt może być dla niektórych wyzwaniem, z uwagi na dużą ilość schodów, to widok jest zdecydowanie tego wart. Wizyta na Pachołku to też dobre rozwiązanie dla osób zmagających się z lękiem wysokości. Już sam spacer po szczycie wzgórza zachwyca widokami wyłaniającymi się spomiędzy drzew.

Miejsce to po osiedleniu Cystersów było nazywane Czarcim Wzgórzem, co miało odstraszać ciekawskich od odwiedzania miejsca pogańskiego kultu. 

Kozacza Góra

Wieża widokowa Kozacza Góra to kolejny znany punkt widokowy. Oddalony od centrum Gdańska znajduje się pomiędzy Orunią a Ujeściskiem, w samym środku małego lasku. Na niewielkim wzniesieniu morenowym (o wysokości 75,4 m n.p.m.) znajduje się 17-metrowa stalowa konstrukcja, z której rozciąga się widok na południowe dzielnice Gdańska. Z wieży można obserwować najmłodsze dzielnice miasta. Przy dobrych warunkach pogodowych. w oddali widać smukłą konstrukcję mostu wantowego im. Jana Pawła II. Uważni obserwatorzy rozpoznają też instalacje rafineryjne rafinerii Orlen (dawniej LOTOSu) i wąski pas Zatoki Gdańskiej.

Ten punkt widokowy nie jest w żaden sposób oznakowany, ale idąc głównymi, wydeptanymi już ścieżkami znalezienie go nie stanowi problemu. W lesie znajduje się również spory plac zabaw, który może być świetnym urozmaiceniem spaceru dla najmłodszych członków rodziny. Dla fanów aktywnego spędzania czasu nieopodal przygotowano tor jazdy terenowej dla rowerzystów.


fb.com/gdansk

Wieża Bazyliki Mariackiej

Wyjątkowa wieża o wysokości 80 metrów znajduje się w sercu Gdańska, przy Bazylice Mariackiej. Sama świątynia jest niezwykle ważnym zabytkiem, który zajmuje trzecie miejsce na świecie pod względem objętości kościoła zbudowanego z cegły. Jest to zdecydowanie jeden z najbardziej popularnych gdańskich zabytków, który rocznie odwiedza aż 75% turystów zwiedzających Gdańsk. 

Po pokonaniu 412 stopni odwiedzający mają  gwarancja zachwycających widoków na Główne Miasto oraz jego najważniejsze zabytki (Ratusz czy Trakt Królewski), Zatokę Gdańską, a nawet Gdynię, Sopot oraz Hel.

Wstęp na wieżę jest płatny, cena biletu normalnego wynosi 6 złotych, a ulgowego 3 złote. Osoby posiadające Kartę Mieszkańca, mogą skorzystać raz w roku z bezpłatnego wejścia.

Koło widokowe „AmberSky”

Koło widokowe AmberSky znajduje się na wyspie Ołowianka, tuż przy filharmonii. Rozciąga się z niego widok na zabytkowe Śródmieście, czy urzekającą Motławę. Atrakcja jest płatna, bilet normalny kosztuje 37 złotych, a ulgowy 27 złotych. Przejazdy trwają 15 minut i zawierają w sobie trzy obroty koła. Jest to również świetny pomysł na wymarzoną randkę. Zainteresowani mogą wynająć gondole VIP w dwóch pakietach, pierwszy wynosi 350 złotych i obejmuje 30-minutowy przejazd kołem, a drugi z butelką Proseco wynosi 400 złotych. Miejsce to jest też dostosowane również dla osób z niepełnosprawnością.

Ratusz Głównego Miasta

Ratusz Głównego Miasta mieści się na ulicy Długiej. Znajduje się w nim wiele eksponatów historycznych takich jak odrestaurowana Wielka Sala Wety, czy najstarsze w Gdańsku drzwi. Wejście na sam szczyt znajdującej się w nim wieży widokowej jest nie lada wyzwaniem. Każdy zainteresowany musi pokonać około 200 schodkó mieszczących się w wąskich korytarzach. Na każdą osobę, która upora się z tym wyzwaniem, czeka możliwość podziwiania Śródmieścia z wysokości około 80 metrów. Wejście na wieżę kosztuje 12 złotych. 

Żuraw M3

„Żuraw M3” ten mieści się na terenie Stoczni Cesarskiej i umożliwia podziwianie jej terenów, w tym żurawi stoczniowych, czyli jednego z najbardziej rozpoznawalnych symbolów Gdańska. Ten punkt nie jest czynny w stałych godzinach, dlatego najlepiej na bieżąco śledzić facebookowy profil atrakcji. Bilety można zakupić tylko na miejscu, a ich cena wynosi 20 złotych. 

Olivia Star 

Taras widokowy znajdujący się Olivii Star jest punktem widokowym zdecydowanie najlepiej dostępnym, ponieważ wjazd na samą górę odbywa się windą. Wyjątkowy taras znajduje się na 32 piętrze, czyli 130 metrów nad poziomem morza. Aby się na niego dostać trzeba przejść przez restaurację, z której przez duże, przeszklone przestrzenie można obserwować panoramę Trójmiasta i reszty Kaszub. Wspólny posiłek w wyjątkowym miejscu jest też świetnym pomysłem na romantyczną randkę. Wjazd na taras jest płatny. Bilet normalny kosztuje 25 złotych, a ulgowy 20 złotych. Każda osoba, która pobierze aplikację „Olivka” może jednak skorzystać z darmowego wjazdu oraz wejścia do Olivia Garden, czyli małego ogrodu botanicznego, znajdującego się na parterze. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama