Nowa Aleja Włazów, zlokalizowana na północnym cyplu Ołowianki, jest ciągiem spacerowym, łączącym walory historyczne, spacerowe i przyrodnicze. Industrialna przestrzeń wzbogaciła się o nasadzenia zieleni, a w alejkach spacerowych znajdują się włazy kanalizacyjne. Na końcu alei znajdują się maszty z flagami.
- To nie tylko kolejna przyjazna przestrzeń w Śródmieściu Gdańska, po której swobodnie będzie można przejść od kładki w stronę masztów. Ale to też przestrzeń, która pokazuje historię Gdańska w trochę nietypowy sposób. Chodząc po ulicach naszych miast, często widzimy różne włazy. Te zebrane tu są nie tylko z Gdańska, z różnych okresów historycznych, ale również z miejsc zaprzyjaźnionych - tłumaczy prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
Trasa spacerowa składa się z trzech alejek. Na jednej znajdują się włazy historyczne, na drugiej współczesne włazy z Polski, a w trzecią wkomponowane są współczesne włazy zagraniczne. Alejka z zabytkowymi włazami zawiera 19 elementów z Gdańska z okresu międzywojennego, 2 historyczne włazy z odlewni z Grudziądza i jeden historyczny właz z Bydgoszczy. Kolejne 20 współczesnych polskich włazów zebrano z Białegostoku, Bydgoszczy, Gorzowa Wielkopolskiego, Katowic, Kielc, Końskich, Krakowa, Lublina, Łodzi, Olsztyna, Opola, Poznania, Rzeszowa, Torunia, Warszawy, Zielonej Góry, a także z Gdyni, Kościerzyny i Sopotu. Zbiór włazów z zagranicy uzupełniają elementy z Bremy, Charkowa, Petersburga i Turku.
Stworzona wokół przepompowni na Ołowiance aleja może być wzbogacana w przyszłości o kolejne elementy. Inwestycję zrealizowała miejska spółka GIWK za 1 628 510 złotych.
[news:1184239]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.