reklama

ZTM przeniósł przystanek. Mieszkańcom się podoba i chcą, by został na stałe

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Transport miejski Z powodu prac remontowym przed dworcem kolejowym Gdańsk Wrzeszcz, ZTM musiał przenieść przystanek dla wysiadających z autobusów dojeżdżających pod dworzec. Nowa lokalizacja spodobała się części pasażerów i chcą, aby przystanek pozostał tutaj już na stałe. Co na to organizator transportu?
reklama

Od kilku tygodni trwa budowa tak zwanego „węzła integracyjnego” Gdańsk Wrzeszcz. Z powodu robót przeniesiono przystanek autobusowy dla wysiadających Wrzeszcz PKP, z którego korzystały autobusy jadące od strony Galerii Bałtyckiej. Teraz znajduje się on dalej od dworca, ale za to przy samym wejściu do galerii, od strony ulicy Dmowskiego. Co warto podkreślić, części pasażerów zmiana przypadła do gustu. Jest to dość rzadka sytuacja. Zazwyczaj wszelkim zmianom wprowadzanym przez ZTM Gdańsk towarzyszą głosy krytyczne.

- Jest to duże udogodnienie oraz poprawa bezpieczeństwa. Nie trzeba już wysiadać na ulicy tylko na równym chodniku. Myślę, że dla bezpieczeństwa pasażerów ten przystanek powinien już z nami zostać na stałe – napisała w liście do redakcji pani Oliwia.

Rzeczywiście na przystanku w poprzedniej lokalizacji, bliżej dworca kolejowego, zdarzały się sytuacje potencjalnie niebezpieczne. Kiedy kierowcy nie mieli wolnego miejsca na zatłoczonej pętli, wysadzali niejednokrotnie pasażerów wprost na jezdnię, z dala od zastawionego przez inne autobusy słupka przystankowego. Teraz, dzięki oddaleniu przystanku od miejsc postojowych, ten problem nie występuje. Pasażerowie wysiadają na chodnik, przy wejściu do galerii.

Wadą rozwiązania jest oddalenie od wejścia na perony. Obecnie z przystanku trzeba przejść 275 metrów do tunelu prowadzącego na perony. W najbliższych miesiącach oddany do użytku zostanie wyremontowany budynek dworca Gdańsk Wrzeszcz, więc dystans do przejścia skróci się o do około 175 metrów. Co ważne, idąc z przystanku w obecnej lokalizacji na dworzec, pasażerowie przechodzą przez bezpieczne, dobrze oznakowane przejście dla pieszych, ochraniane dodatkowo progami zwalniającymi.  W poprzedniej lokalizacji pasażerowie chodzili po nierównej jezdni, pomiędzy autobusami. W zamian za dłuższą o 100 metrów drogę dojścia, mamy więc poprawę bezpieczeństwa pasażerów.

ZTM: będzie konsultacja z radą dzielnicy

Zarząd Transportu Miejskiego zapewnił, że w sprawie wspomnianego przystanku zasięga opinii rady dzielnicy.

- ZTM w Gdańsku skierował wniosek do Rady Dzielnicy Wrzeszcz Górny, aby wyrazili stanowisko w sprawie pozostawienia na stałe tymczasowego przystanku autobusowego przy Galerii Bałtyckiej (ul. Dmowskiego). W zależności od opinii Rady, w celu dalszego procedowania może zostać skierowany wniosek do Komisji ds. Bezpieczeństwa i Organizacji Ruchu działającej przy Zespole ds. zarządzania ruchem Urzędu Miejskiego w Gdańsku – tłumaczy Dorota Kuś z ZTM Gdańsk.

Tak zwany „węzeł integracyjny” Gdańsk Wrzeszcz ma powstać do października 2023 roku. Inwestycja skupi się na poprawie dojazdu na dworzec kolejowy rowerem, taksówką i prywatnymi samochodami. Oprócz dróg dojazdowych powstanie piętrowy parking rowerowy i miejsca postojowe dla taksówek oraz mały parking kiss&ride dla osób podwożących lub odbierających samochodem swoich bliskich z dworca. Inwestycja w tak zwany „węzeł integracyjny” niemal całkiem pomija transport publiczny. Jej zakres nie obejmuje wysłużonej pętli autobusowej. Skorzystają na niej jedynie kierowcy autobusów, którzy zyskają nowe zaplecze socjalne, umieszczone w budynku parkingu rowerowego.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama