reklama

Koniec z rozrzuconymi e-hulajnogami? Miejskie rozwiązanie zawiodło, będzie ustawa [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Transport miejskiKilka miesięcy temu pojawiły się na ulicach Gdańska miejsca postojowe dla hulajnóg elektrycznych. Niestety współdzielone jednoślady rzadko stoją w tych miejscach. Na pomoc samorządom mogą teraz przyjść rozwiązania ustawowe.
reklama

Elektryczne hulajnogi są już niezwykle popularnym środkiem transportu. Duża popularność hulajnóg to nowe problemy dla użytkowników, policji oraz samorządów. Coraz częściej dochodzi do kolizji z ich udziałem, a pojazdy porzucone są na chodnikach czy poboczach, często utrudniając poruszanie się po mieście. Resort infrastruktury postanowił uporządkować ten segment rynku. Projektowane przepisy mają wprowadzić m.in. zasady parkowania hulajnóg w miejscach publicznych. 

Projekt nowej ustawy zakłada, że zabronione będzie przewożenie na hulajnogach innych osób, zwierząt i ładunków. Przepisy na dobre mają uregulować również kwestię porzucania takich środków transportu na chodnikach i trawnikach. To oznacza też możliwość karania mandatem za złe parkowanie (w wysokości 100 zł). 

reklama

- Hulajnogi w pierwszej kolejności powinny zostać zaparkowane w miejscach do tego przeznaczonych, czyli najprawdopodobniej będą to dedykowane miejsca parkingowe stworzone przez miasto. Natomiast w wypadku, kiedy takich miejsc nie ma, należy zostawić hulajnogę na chodniku od zewnętrznej strony, jak najdalej od jezdni, i ustawiać je jedna za drugą, równolegle do pasa drogowego, żeby zajmowały jak najmniej części chodnika - mówi Borys Pawliczak, dyrektor generalny Dott. - To dobre posunięcie ze strony ustawodawcy, które daje jasność użytkownikom, operatorom i miastu, jak zachowywać się w sytuacjach, gdy hulajnogi stoją niezgodnie z przepisami.

Nowa ustawa wprowadzi też opłatę za usunięcie z drogi hulajnogi elektrycznej i parkowanie na parkingu strzeżonym. Stawka ma wynieść 118 zł za odholowanie i 22 zł za każdą dobę przechowywania. Projekt ustawy przewidział również mandaty m.in. za korzystanie z telefonu podczas jazdy czy jazdę pod wpływem alkoholu. 

reklama

Parkingi miejskie ze średnim skutkiem

We wrześniu Urząd Miejski poinformował, że dzięki porozumieniu z operatorami hulajnóg powstaną w Gdańsku parkingi dla e-hulajnóg. W całym mieście powstało ponad  200 takich lokalizacji. Operatorzy mieli wprowadzić system zachęt dla użytkowników, który będzie nakłaniał ich do pozostawiania hulajnóg w wyznaczonych punktach. 

[news:1082075]

- Liczymy na to, że za każdym razem, kiedy operatorzy będą odstawiali hulajnogi do tych wyznaczonych punktów, użytkownicy będą gotowi odstawić hulajnogę również w tego typu punkcie - mówił we wrześniu Łukasz Kłos, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Do dziś jednak nie wprowadzono ani zachęt dla użytkowników, ani nawet operatorzy nie ustawiają swoich pojazdów w wyznaczonych miejscach. Kilkukrotnie czytelnicy przesyłali nam zdjęcia porozrzucanych jednośladów lub ustawionych w rządku kilkanaście metrów od wyznaczonego pola. 

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama